Meteoroloji'den yağış uyarısı - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 16:21
ABONE OL
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, hava sıcaklığının, yarın iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacağını, diğer bölgelerde değişmeyeceğini belirterek, sıcaklıkların hafta sonunda ise iç ve batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacağının beklendiğini bildirdi.

Konuya ilişkin yapılan meteorolojik uyarıya göre, bugün yurdun büyük bir bölümünde aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, özellikle İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Çankırı), İç Ege (Denizli, Kütahya, Afyon, Uşak, Manisa, Aydın ile Muğla ve İzmir'in iç kesimleri), Aksaray, Nevşehir, Konya'nın kuzey kesimleri, Bilecik, Bolu, Karabük, Kastamonu, Burdur ve Isparta çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların yarın da yurdun büyük bir bölümünde aralıklarla devam etmesi ve özellikle öğle saatlerinden itibaren İç Ege (Denizli, Kütahya, Afyon, Uşak, Aydın ile Muğla ve İzmir'in iç kesimleri), Göller yöresi (Isparta ve Burdur), İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Çankırı), Batı Karadeniz'in iç kesimleri (Bolu, Karabük, Kastamonu) ile Konya'nın kuzey ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışların Cumartesi ve Pazar günü kuzey ve iç kesimlerde aralıklarla etkisini sürdüreceği öngörülüyor.
Hava sıcaklığının yarın iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer bölgelerde değişmeyeceği, hafta sonunda ise iç ve batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

Bugün ve yarın öğle saatlerinden sonra iç bölgeler ile batı bölgelerin iç kesimlerinde aralıklarla beklenen kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı tedbirli olunması istendi.

ANKARA'DA GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAĞIN AKŞAM SAATLERİNE KADAR SÜRMESİ BEKLENİYOR

Ankara'da görülen gökgürültülü sağanağın akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, Ankara merkez ve çevre ilçelerindeki yağışların etkisini saat 18.00'e kadar sürdürmesinin beklendiği bildirildi. Uyarıda, vatandaşlardan ve ilgililerden su baskını, yıldırım gibi olaylara karşı dikkatli olmaları istendi.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara bölge geneli ile Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Mardin, Şanlıurfa, Batman ve Siirt çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Bilecik çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, güney ve iç kesimleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; İç Ege'de (Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak) kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Isparta çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeybatısı ile zamanla bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bölgenin kuzeybatı kesimlerinde (Eskişehir, Ankara, Kırıkkale ve Çankırı) kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, iç kesimleri ile akşam saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Bolu ve Karabük çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile zamanla Orta Karadeniz aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeyi ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Diyarbakır, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Mardin, Şanlıurfa, Batman ve Siirt çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...