Güneydoğu toz bulutuna teslim oldu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi yine güneyden esen rüzgarların Suriye'den taşıdığı toz bulutunun etkisine girdi.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 17:32
ABONE OL
Güneydoğu Anadolu Bölgesi yine güneyden esen rüzgarların Suriye'den taşıdığı toz bulutunun etkisine girdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geçmiş yıllarda zaman zaman etkili olan toz bulutunun, son yıllarda daha sık yaşandığı gözlenirken, görüş mesafesini düşüren toz bulutu bazen uçak seferlerinin iptaline bile neden oluyor. Yağışlı günlerde etkili olan toz bulutları ise yağışın çamur şeklinde düşünü sağlıyor.

Meteoroloji Diyarbakır Bölge Müdürlüğü Meydan Müdürü Şevket Özaslan, güneyden esen rüzgarların Suriye'den taşıdığı toz bulutu dün akşamdan itibaren sınırında yer alan Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak illeri başta olmak üzere bölgede genelinde etkili olduğunu söyledi. Toz bulutunun yarın sabaha kadar etkili olmasının beklendiğini bildiren Özalan, ''Güneyden rüzgar esince Suriye'den taşınan toz bulutu bölgeyi etkisi altına alıyor'' dedi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Vedat Göral, toz bulutunun etkili olduğu günlerde, toz zerreciklerini başta solunum güçlüğü çekenler olmak üzere bazı hastaları olumsuz etkilediğini vurgulayarak, bu tür rahatsızlığı bulunan kişilerin toz bulutunun etkili olduğu günlerde gerekmediği sürece sokağa çıkmamasını önerdi.

Mardin sağlık Müdürü Dr. Mehmet Derviş ise, Mardin'in Suriye sınırında olması dolayısıyla bölgedeki diğer illere oranla toz bulutundan daha fazla etkilendiğini kaydederek, ''hasta, çocuk ve yaşlılar için tozun büyük zararı var. Bunların mümkün olduğunca dışarı çıkmaması gerekiyor. Çıkmak zorunda kalanlara maske kullanmalarını öneriyoruz'' dedi.

HAVADAKİ PARTİKÜL ORANININ TOZ BULUTU NEDENİYLE YÜKSELDİĞİ BİLDİRİLDİ

Güneydoğu'da etkisini sürdüren toz bulutu nedeniyle havadaki partikül oranının yükseldiği bildirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Hava Kalitesini İzleme İstasyonu Şefi Mehmet Bıkım, yaptığı yazılı açıklamada, yasal mevzuata göre bir metreküp havada 400 mikrogram partikül bulunmasının normal olarak kabul edildiğini belirtti.

İstasyonda gün ortasında yapılan bir saatlik ölçüm ortalamasında metreküpte 1087 mikrogram partikülün olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Bıkım, bunun tehlikeli bir düzey olduğunu, çocuk, yaşlı ve solunum yolu sorunu bulunanlar başta olmak üzere vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiğini kaydetti.

Bıkım, havada bulunan kurşun, katminyum gibi ağır metallerin yağabilecek yağmurla birlikte asit yağmuruna dönüşebileceğini vurguladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Bunun da bina ve taşıt yüzeylerinde korozyona, doğal yaşam üzerinde olumsuz etkisi var. Toz bulutu gece geç saatlere kadar devam edecek. Rüzgarın kuzeye doğru şiddetini arttırmasıyla birlikte toz kütlesinin etkisi azalacak. Toz bulutunun en yoğun olarak görüldüğü Mardin'de de metreküpte 2500 mikrogram partiküle rastlandı. Bu da oldukça tehlikeli.''

ŞANLIURFA TOZ BULUTUNA TESLİM OLDU

Şanlıurfa ve bazı ilçelerinde toz bulutu etkili oluyor. Gece kısa süreli yağışın ardından Suriye üzerinden esen rüzgarın etkisiyle Şanlıurfa ile Ceylanpınar, Akçakale, Siverek, Viranşehir ve Suruç ilçelerinde toz bulutu oluştu.

Nefes almayı güçleştiren toz bulutu ve sıcak hava, ulaşımda görüş mesafesinin düşmesine de neden oldu. Toz bulutunun gece saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

ŞANLIURFA'DA HAVA ULAŞIMINA TOZ BULUTU ENGELİ

Şanlıurfa'da hayatı olumsuz etkileyen toz bulutu, hava ulaşımını da aksattı. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle THY'nin İstanbul-Şanlıurfa seferini yapan uçak, Gaziantep Havalimanına indi.

Saat 07.25'te İstanbul Atatürk Havalimanından hareket etmesi beklenen THY'nin TK 766 sefer sayılı uçağı, Şanlıurfa'daki toz bulutu nedeniyle rötar yaptı. Daha sonra saat 09.54'te İstanbul'dan havalanan uçak, 11.35'te geldiği GAP Uluslararası Havalimanında görüş mesafesinin yeniden düşmesi nedeniyle Gaziantep'e yönlendirildi.

Saat 12.00'de Gaziantep Havalimanına inen uçağın yolcularının kara yoluyla Şanlıurfa'ya gideceği, Şanlıurfa'dan İstanbul'a gidecek yolcuların otobüsle Gaziantep'e gittiği bildirildi.

DİYARBAKIR VE MARDİN'DE UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan toz bulutu nedeniyle bazı uçak seferleri iptal edildi.

Dün akşam güneyden esen rüzgarla Suriye üzerinden gelen toz bulutu bölgede etkisini sürdürürken, görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle hava ulaşımı olumsuz etkileniyor.

Bugün THY'nin yapılması planlanan Mardin-İstanbul, Mardin-Ankara ve Pegasus'un Diyarbakır-Ankara seferleri görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle iptal edildi. Öte yandan, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, normalde 10 bin metre olan görüş mesafesinin toz bulutu nedeniyle bin 300 metreye kadar düştüğünü bildirdi.

ADIYAMAN'DA TOZ BULUTU NEDENİYLE GÖRÜŞ MESAFESİ DÜŞTÜ

Adıyaman'da toz bulutu etkili oluyor. Gece kısa süreli yağışların ardından esen şiddetli rüzgarla birlikte kentin semalarını kaplayan toz bulutu, nefes almayı güçleştirmesi yanında ulaşımda görüş mesafesinin 100-150 metreye kadar düşmesine, araç ve binaların camlarının kirlenmesine neden oldu.

Adıyaman Belediyesi, toz bulutundan kaynaklanan kirlilik nedeniyle arazöz ve itfaiye araçlarıyla sık aralıklarla caddeleri suyla yıkıyor.

Kısa süreli yağışlar sonrasında araçlarının rengi toz rengine dönüşen ve camları çamurla kirlenen sürücülerin, oto yıkama şirketlerinin önünde kuyruk oluşturdukları gözleniyor.

Kent merkezinin yanı sıra çevresindeki yerleşim yerlerinde de etkili olan toz bulutunun Suriye üzerinden Şanlıurfa'ya ve oradan da Adıyaman'a ulaştığı kaydedildi.

MARDİN TOZ BULUTUNUN ETKİSİ ALTINDA

Mardin'de etkili olan Suriye üzerinden gelen toz bulutu kentte hayatı olumsuz etkiliyor. Toz bulutunun önlenmesi için çalışma başlatılmasını isteyen Mardin Çevre Ekoloji ve Yaban Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Nusret Çakar, temizlenmiş mayınlı alanlara tozu tutabilme özelliği olan yüksek ağaçların dikilmesi gerektiğini söyledi.

Daha önceleri yılda bir kez gelen toz bulutu son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başlayınca tarihi kent, toz bulutu ile savaşır hale geldi. Dün akşam saatlerinde başlayan ve bugün de etkisini sürdüren toz bulutu, kentte yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Kenti etkisi altına alan toz bulutu yerli ve yabancı turistlerin tarihi kente ilgisini de olumsuz etkiliyor.

Yukarı Mezopotamya ovasını saran toz bulutu, Kızıltepe ve Nusaybin ilçesi ile çevre köyleri de etkiledi. Trafik ekipleri, sis lambalarını yakmaları ve yavaş seyretmeleri konusunda sürücüleri sürekli uyarırken, Çocuk hastalıkları uzmanı Dr. A. Fettah Oğuz, toz bulutu olduğu sürece bebek ve çocukların zorunlu olmadıkça dışarı çıkarılmamaları tavsiyesinde bulundu.

Doktorlar, astım, kalp ve solunum yolu hastalığı bulunanlar ile yaşlılarında toz bulutu havasına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Mardin Çevre Ekoloji ve Yaban Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Nusret Çakar, iki günden bu yana devam eden toz fırtınalarının değişik yer ve dönemlerde doğaya insan eli ile müdahale sonucu ortaya çıktığı gerçeğini göz önünde bulundurmak gerektiğini söyledi.

Çakar, "Yaklaşık bir yıldan bu yana toz fırtınalarını önlem için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ettik. Ne yazık ki bu talebimiz halen yerine gelmedi. Bu konuda da kamuoyunu aydınlatmak amacıyla bir çok açıklama yaptık sonuç konuşulmakla kalındı. Bir an önce toz fırtınalarına karşı sınır yakınlarında ve mayınlı sahanın tümüne tozu tutabilme özelliği olan kuraklığa dayanıklı yüksek ağaçların dikilmesi gerekmektedir" dedi.

ŞIRNAK CİZRE'DE TOZ BULUTU GÖRÜŞ MESAFESİNİ 50 METREYE DÜŞÜRDÜ

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Suriye üzerinden gelen toz bulutu hayatı olumsuz etkiliyor. Görüş mesafesi 50 metreye kadar düştü.

Suriye üzerinden esen rüzgarlarla gelen ve sabahın erken saatlerinden itibaren Cizre'yi etkisi altına alan toz bulutu nedeniyle ilçede hayat felç oldu. Görüş mesafesinin 50 metreye kadar düştüğü ilçe, gündüz saatlerinde gece görünümüne büründü. Toz bulutu nedeniyle gece karanlığı yaşanan ilçede sokağa çıkmak neredeyse imkansız hale geldi.

DİYARBAKIR'DA TOZ BULUTU HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Kuzey Afrika ve Ortadoğu'dan gelen toz bulutu Diyarbakır'da hayatı olumsuz etkiliyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'na bağlı Hava Kalitesini İzleme İstasyonu verilerine göre, havadaki partikül oranı metreküpte 400 mikrogram olması gerekirken, saatlik ortalama 659'a çıktı. Hava Kalitesi Kontrol Şefi Çevre Mühendisi Mehmet Bıkım, bir metreküp havada 400 mikrogram partikül bulunmasının normal olarak kabul edildiğini hatırlattı.

Hava Kalitesini İzleme İstasyonu'nun gün ortasındaki bir saatlik ortalama verisinin metreküpte 659 mikrogram olarak ölçtüğünü ifade eden Bıkım, "Bu tehlikeli bir düzeydir. Çocuk, yaşlı ve solunum yolu sorunu bulunanlar başta olmak üzere yurttaşlar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalıdır" dedi. Havada bulunan kurşun, katminyum gibi ağır metallerin yağabilecek yağmurla birlikte asit yağmuruna dönüşebileceğini ifade eden Bıkım, bunun da bina ve taşıt yüzeylerinde korozyona, doğal yaşam üzerinde olumuz etkisinin bulunduğunu söyledi. Bıkım, toz bulutunun en yoğun olduğu Mardin'de ise metreküpte 2 bin 500 mikrogram düzeyinde partiküle ulaştığını bunun da oldukça tehlikeli olduğunu kaydetti.

MALATYA TOZ BULUTU İÇİNDE KAYBOLDU

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan toz bulutu, Malatya'da da etkili oldu. Malatya'nın her yerinde etkili olan toz bulutu, günlük hayatı da olumsuz etkiledi.

Malatya merkezin her noktasının göründüğü Yıldıztepe'den bakıldığında şehrin ancak bir bölümü toz bulutundan fark edilebilindi. Toz bulutundan dolayı cami minareleri de uzaktan zor fark edilebildi.

GÜMÜŞHANE'Yİ TOZ BULUTU SARDI

Güneydoğu'dan esen rüzgarla gelen toz bulutları Gümüşhane'yi sardı. Toz bulutunun gökyüzünü kaplamasının ardından şehirde görüş mesafesi düşerken, yetkililer astım, bronşit ve solunum yollarından rahatsızlığı bulunanlar ile çocuklar ve yaşlıların sokağa çıkmasının sakıncalı olabileceğini ifade ediyorlar.

En yüksek hava sıcaklığının 28 derece, hava basıncının da 75 minibar olarak ölçüldüğünü söyleyen Meteoroloji İstasyonu Müdürü Nazım Kul, Güneydoğu Anadolu bölgesinden başlamak üzere doğu Anadolu bölgesi ve Karadenizin iç kesimlerinde toz taşınımının meydana geldiğini söyledi.

Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Şanlıurfa, Mardin çevreleri, Doğu Anadolu bölgesi geneli Malatya çevreleri ve Doğu Karadenizin iç kesimlerinde, Gümüşhane, Bayburt ile Trabzon'un iç kesimlerinde Güneydoğulu rüzgarlarla birlikte toz taşınımı geldiğini belirterek Kul, " Bu durumda yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı düşük görüş mesafesi, çamur şeklinde yağış ve hava kalitesinin düşmesi şeklinde. Bu durumda çocukların ve yaşlıların, özellikle de astım hastası olanların dikkat etmesi gerekir. Bugün yoğun olması beklenen toz bulutunun Cuma günü etkisini kaybetmesi bekleniyor." dedi.