Suda bayılan dalgıç öldü

Zıpkınla balık avlama yarışmalarına hazırlanan 26 yaşındaki Serkan Gülperi dalış sırasında baygınlık geçirerek bilincini yitirdi. Gülperi, kurtarılamadı

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
İzmir Bornova'da 12 yaşından beri dalan, İzmir Sualtı Avcıları Derneği üyesi Serkan Gülperi, 19 Mayıs'ın tatil olmasını fırsat bilerek zıpkınla balık avlamak istedi. 31 Mayıs'ta Aydın'ın Didim ilçesinde yapılacak zıpkınla balık avlama yarışmasına hazırlanan Gülperi, Mustafa adlı arkadaşını da alarak Seferihisar'ın Sığacık bölgesine gitti. Balık adam kıyafetlerini giyen 2 arkadaş, tüpsüz olarak denize dalıp balık aramaya başladı. Ancak fazla derine inen Gülperi, bir daha çıkamadı. Bir süre denizde Gülperi'yi arayan ancak bulamayan arkadaşı, sahile çıkarak durumu güvenlik güçlerine haber verdi.

ÖLÜM NEDENİ 'SIĞ SU BAYILMASI'
Kısa süre sonra olay yerine gelen İzmir'de Deniz Şube Müdürlüğü'nde görevli balıkadam polisler, 3 saat süren çalışma sonrası Serkan Gülperi'nin cesedini 28 metre derinlikte bulundu. Hemen kıyıya çıkartılan Gülperi'nin cesedi savcının talimatıyla otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı. Dalmayı çok seven ve arkadaşlarına "Ölürsem, denizde ölürüm" diyen ve "Sığ su bayılması" (ani oksijen eksilmesi kaynaklı bilinç yitimi) sonucu yaşamını yitirdiği saptanan talihsiz genç, otopsinin ardından toprağa verildi. Serkan Gülperi'nin, sürekli birlikte dalış yaptığı Ali Dana'nın da 2 yıl önce Bornova'da geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

USTA DALGIÇTI
12 yaşından beri daldığı öğrenilen Serkan Gülperi İzmir Sualtı Avcıları Derneği üyesiydi. Seferihisar'ın Sığacık bölgesinde arkadaşıyla birlikte tüpsüz olarak dalan Gülperi, bir daha su yüzüne çıkamadı.