İstanbul ve Adana'da domuz gribi şüphesi

İstanbul ve Adana'da 2 kişi domuz gribi virüsü taşıdığı şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009 16:53
ABONE OL
Esenyurt Devlet Hastanesi'ne yüksek ateş şikayeti ile başvuran Muaharrem Yaya ve Seynur Korkmaz , hastanede domuz gribi paniği yaşanmasına sebep oldu.

Almanya'dan 10 gün önce İstanbul'a gelen Muaharrem Yaya (78), akşam saatlerinde rahatsızlanarak Esenyurt Devlet Hastanesi acil servisine getirildi. Hastanın burada yapılan muayenelerinde yüksek ateş tespit edildi.

Hastada domuz gribi virüsü olabileceği ihtimaline karşı, hastane yönetimi önlemleri en üst seviyeye çıkardı. Hasta, hemen özel bir odada karantinaya alındı. Bu sırada hastanedeki görevliler maske taktı. Aynı maskelerden hastalara ve hasta yakınlarına da dağıtıldı.

Esenyurt Devlet Hastanesi'nde domuz gribi virüsünü tespit edecek klinik olmadığı için hastaneye özel bir ambulans çağırıldı. Hasta, buradan özel giyimli ve maskeli sağlık ekiplerince ambulansa bindirilip, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği'ne sevk edildi. Diğer hasta Seynur Korkmaz da Haseki Hastanesi'ne sevk edildi.

HASTALARIN TETKİKLERİ DEVAM EDİYOR

Domuz gribi virüsü şüphesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde müşahade altına alınan 2 kişinin tetkiklerinin devam ettiği bildirildi. Hastanenin Başhekimi Haldun Ertürk, müşahade altına alınan şahıslarla ilgili testlerin devam ettiğini söyledi.

Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde gözlem altında tutulan hastalarla ilgili bilgi alan Başhekim Ertürk, çıkışta gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu. "Hastanemizde 2 kişi gözlem altında ancak durumlarıyla ilgili bir şey söylemek şu an için mümkün değil" diyen Ertürk, nihayi sonucun ancak akşama doğru belli olacağını ifade etti.

Bu arada, domuz gribi virüsü vakasıyla Haseki Hastanesi'ne getirilen Seynur Korkmaz'ın eşi Yakup Korkmaz da sabah saatlerinden itibaren hastane bahçesinde beklemeye başladı. Yaşadıkları durumu gazetecilere anlatan Korkmaz, eşinin bademcik şişmesi sonucu hastalandıktan sonra iğne vurulması nedeniyle ateşinin çıktığını öne sürdü. Esenyurt Devlet Hastanesi'nin kendilerini Haseki'ye sevk ettiğini kaydeden Korkmaz, yaşanan olaylara bir anlam veremediğini belirtti.

ADANA'DA H1N1 VİRÜSÜ ŞÜPHESİ

Çukurova Üniversitesi'nde, bir öğretim üyesi, Polonya'dan gelen meslektaşı ile çalıştıktan sonra ''H1N1 virüsü'' şüphesiyle, hastanede kontrol altına alındı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik'ten alınan bilgiye göre, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. N.D, bir süre önce Polonya'dan gelen meslektaşı ile Adana'da bilimsel çalışma yaptı. Meslektaşını ülkesine uğurladıktan sonra grip benzeri rahatsızlık şikayetleriyle üniversite hastanesine başvuran N.D, ''H1N1 virüsü'' şüphesiyle kontrol altına alındı.

N.D'nin, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde tecrit edilmiş bir odada tutulduğunu, kan örneklerinin alınarak Ankara'ya gönderildiğini belirten Kemik, ''Sonuçları yarın sabah alacağımızı ümit ediyorum. Kesin bir tanı yok, sadece şüphe söz konusu'' dedi.

''HASTANEDE DOMUZ GRİBİNDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLERİN HEPSİ ALINDI''

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, üniversitede görevli bir öğretim üyesinin ''H1N1 virüsü'' şüphesiyle hastanede kontrol altına alınmasıyla ilgili, ''Hastanede domuz gribinde alınması gereken tedbirlerin hepsi alındı'' dedi.

Prof. Dr. Akınoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde gözetim altında tutulan ÇÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. N.D'den alınan kan örneğinin Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne gönderildiğini belirtti.

Buradan sonuç gelmeden ''domuz gribi'' teşhisi konulamayacağını kaydeden Akınoğlu, şunları söyledi:
''Öğretim üyesinin domuz gribi olabileceği şüphesi üzerine gerekli önlemleri alındı. İzolasyon tedbirleri üst düzeyde, yanına giriş çıkışlar kontrol altında tutuluyor. Yani hastanede domuz gribinde alınması gereken tedbirlerin hepsi var. Alınan kan örneği sonucunun da bu akşam gelmesini bekliyoruz. Sonuç geldiği an biz gerekli açıklamayı yapacağız.''

Akınoğlu, öğretim üyesinin İstanbul'da şüphe üzerine gözlem altına alınan hastalarla bir temasının söz konusu olabileceğini belirterek, ''O temasın nerede olduğunu çok iyi bilmiyorum ama konu üzerinde araştırmalarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Hastanın yüksek ateşinin devam ettiğini belirten Akınoğlu, buna karşın hayati tehlikenin söz konusu olmadığını ifade etti.

İSPANYOL ANNE VE BEBEĞİNDE DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜNE RASTLANMADI

Sağlık Bakanlığı, Ankara'da İspanyol bir bebeğe yapılan laboratuvar testleri sonucunda ''domuz gribi'' virüsüne rastlanmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, H1N1 virüsü (domuz gribi) taşıdığı şüphesiyle Dr. Sami Ulus Kadın ve Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde müşahede altında tutulan 11 aylık İspanyol bebeğe ilgili laboratuvar testlerinin yapıldığını ve İnfluenza A H1N1 virüsü tespit edilmediği bildirildi.

Sonucu negatif çıkan vakada risk ortadan kalktığı için hastanın taburcu işleminin gerçekleştiğinin belirtildiği açıklamada, ''Basında Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesinin acil servisinde bekleyen hastaların başka bölümlere taşındıklarına dair yer alan haberler doğru değildir'' denildi.