Bu iddialar saçmalık!

Popçu Yalın, 'Bit Pazarı' adlı şarkısı ile Norveç'e Eurovision birinciliği kazandıran 'Fairy Tale' arasındaki benzerlikle ilgili konuştu: Çalıntı iddialarını saçmalık olarak nitelendiriyor ve alet olmak istemiyorum!

Cuma 22.05.2009 00:00
ABONE OL
İki yıl aradan sonra çıkardığı yeni albümü 'Ben Bugün'ü, önceki akşam NTV'de yayınlanan 'Gece Gündüz' programında anlatan Yalın; 'Bit Pazarı' adlı şarkısının 'çalıntı' olduğu iddialarına da yanıt verdi. Geçtiğimiz cumartesi gegecesi yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nda; Norveç'e birincilik getiren 'Fairy Tale' ile 'Bit Pazarı' arasında benzerlikle ilgili eleştiri oklarına hedef olan Yalın, "İlk ve son kez söylüyorum ve bu saçmalıklara alet olmak istemiyorum" dedi.

BAZI KRİTERLER VAR

Yalın, "Burada saçma olan nedir?" sorusu üzerine şunları söyledi: "İki şarkının birbirine benzemesi ve kopya olması için gözün notayla görebileceği, kulağın da işitebileceği bazı kriterler var. Bu haberler iyi niyetli gibi gelmiyor bana. Bu nedenle saçmalık olarak nitelendiriyorum ve bu konuda konuşmak istemiyorum." 'Bit Pazarı' şarkısının 'ilham kaynağını' başka yönlere çekileceği kaygısıyla açıklamak istemeyen Yalın, "Yeni albümde aşkla ve hayatla ilgili ironik sözlerin olduğu şarkılar yaptım" dedi.

BOŞ KONUŞUYORUZ

Dava açma konusunda avukatlarının konuyu araştırdığını söyleyen Yalın; Avrupa Müzik'in 'çalıntı' haberlerini yayınlayan gazetelere 'tekzip göndereceklerini' duyduğunu da sözlerine ekledi. Yalın; "Konu davalık olursa Norveç'in Eurovision'daki birinciliğini etkiler mi?" sorusuna ise "Yok canım! Şarkıların birbirinden çalınma gibi bir durumu olmadığı için çok boş şeyler konuşuyoruz" yanıtını verdi.

NE DİYORLAR?

Atilla Özdemiroğlu: İki şarkı arasındaki tek benzerlik keman sesi. Kompozisyon yani beste olarak hiçbir alakaları olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Notaları apayrı. Ritim benzerliği evet ama on binlerce o ritimde parça var.

Aranjör Alper Erinç: İthamlar karşısında şaşkınım. 'Bit Pazarı'nın ilk düzenleme tarihi Kasım 2007'dir. Elimizde ilk düzenlemesi var. Melodiyi çeşitli zamanlarda çeşitli enstrümanlarla çaldık. Gitara çaldırdık, kemana çaldırdık, elektro bağlamaya çaldırdık; hangisi iyiyse onu koyduk. Bu besteyi niye Norveç bizden çalmış olmasın? Onlar mı üstün?