Başkentte Yeni bir Nesil: Nev Nesil!!!

Pazar 24.05.2009
ABONE OL
Google'ın bazı günler yaptığı sürprizlere bayılıyorum. Bugün olduğu gibi... Mary Cassat'ın Doğum Günü resmi Google'ın içine yerleşmiş. Çok hoşuma gitti. Kadın sanatçılardan söz açılmışken Aksanat'ta AICA ve IFEA işbirliğiyle Burcu Pelvanoğlu kordinasyonu altında Cinsiyet üzerine hararetli bir açıkoturumlar serisi gerçekleşti. Ünlü oyuncu Serra Yılmaz, Filmor ekibinden feminist yönetmen Melek Özman, oyuncu ve işletmeci Yasemin Alkaya, ressam Tomur Atagök, performans sanatçısı Şükran Moral, karikatürist Piyale Madra, sosyolog Ali Akay ve siyaset bilimci Remzi Altunpolat bütün gün boyunca farklı oturumlarda cinsiyet kavramını tartıştılar. Kadın sanatçı olmanın zorluklarından, transseksüellerin dışlanmışlıklarına, kadın yönetmenle çalışmanın farklarından, 38 bedenin üstünde bir kadın oyuncuysan başrol oynamanın imkansızlığına değinen katılımcıların, oturumlar sırasındaki samimi itirafları nefes kesti.
Bu arada elbette Ankara Galeri Nev'in 25. yıl doğumgünü için Ankara'ya gitmemezlik etmedim. Ankara Galeri Nev'in yöneticisi, sevgili Ali Artun'un kızı Deniz Artun'un daveti üzerine sanatçı dostum Canan Bozbağ'la birlikte taze badem eşliğinde keyifli bir araba yolculuğu yaparak, Ankara'ya vardım. İzmir'den, İstanbul'dan ve Ankara'dan sergiye katılan sanatçıları bir arada görmek çok hoşuma gitti. Gerçekliğin izini sürmek üzere herkes Ankara'daydı. Karolin Fişekci, Burcu Perçin, Hayal İncedoğan serginin en ilgi çeken genç kadın sanatçıları oldular...
Açılış sonrası sergi ekibi, Köşebaşı Ocakbaşı'nda kebap yemek üzere bir araya geldi. Bir gece önce rüyasında Mehmet Ali Uysal'ın sergi için yaptığı duvardan çıkan figürünü gören Ali Artun iyi uyuyamamıştı ama büyük bir neşeyle yakın dostlarına torunu Selim'i anlatıyor, ortağı Galeri Nev İstanbul'un sahibi Haldun Dostoğlu'nun hediyesi Keith Haring imzalı çocuk sandalyesi hediyesinden bahsederken sanatın geldiği tüketici noktaya da dikkat çekmeden edemiyordu.