Altın Palmiye Haneke'nin

Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Michael Haneke'nin Beyaz Kurdele filmine gitti. Haneke ödülü Piyanist filminde çalıştığı, jüri başkanı Isabelle Huppert'in elinden aldı

Pazartesi 25.05.2009
Son Güncelleme: Salı 30.03.2010
ABONE OL
62. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi Michael Haneke'nin yönettiği Beyaz Kurdele filmi kazandı. Önceki gün Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) ödülünü de alan ve SABAH'a "Eleştirmenler tarafından sevilmek harika bir şey" açıklaması yapan Haneke, Altın Palmiye'yi, önceki filmlerinden Piyanist'te başrol verdiği, jüri başkanı Isabelle Huppert'in elinden aldı. "Hayatımda gerçekten mutlu olduğum bir anı yaşıyorum" diyen Haneke bu yıl Cannes'da fazla beklentisi olmadığını açıklasa bile favorisi bol olan festivalin en kazançlı yönetmeni oldu. Festivalin ikinci büyük ödülü olan Jüri Büyük Ödülü'ne ise Jacques Audiard'ın yönettiği Bir Peygamber filmi değer görüldü.

İŞTE 62. CANNES FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİNİN SAHİPLERİ...

HANEKE SÜRPRİZ DEĞİL

Festivalde En İyi Yönetmen ödülünü Kinatay filmiyle Brillante Mendoza kazanırken En İyi Senaryo ödülünü de Çin'de sansürlenen ve yasadışı yollarla Cannes'a getirilen Lou Ye'nin İlkbahar Ateşi filmiyle Feng Mei kazandı. Quentin Tarantino'nun Şerefsiz Alçaklar filmindeki performansıyla Christoph Waltz beklenildiği gibi En İyi Erkek Oyuncu seçilirken, En İyi Kadın Oyuncu ödülü, Lars von Trier'in yuhalanan İsa Karşıtı adlı filmindeki oyunculuğu ile Charlotte Gainsbourg'a verildi. Gainsbourg "Umarım babam benimle gurur duyar" diyerek ödülünü aldı. Hiroşima Sevgilim filmiyle adını sinema tarihine yazdıran Alain Resnais'ye ise festival ve jüri zariflik yaparak 62. Yıl Özel Ödülü takdim etti. SABAH sinema yazarı Esin Küçüktepepınar Beyaz Kurdele'nin favoriler arasında olduğunu, sonucun sürpriz olmadığını belirtiyor. Küçüktepepınar asıl sürprizin Mendoza'ya En İyi Yönetmen ödülünün verilmesi olduğunu söylüyor.