Aşiret devreye girdi Japonla evlilik yattı

Harranlı Cemile'yle evlenmek isteyen Japon damat adayı veto yedi. Aşiret, "Orası çok uzak, Müslüman olmuyor" dedi

Pazartesi 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Bir Japon gencin videodan görüp beğenip 50 milyar da başlık ödeyip gelin ederek ülkesine götürmek istediği Harranlı Cemile Sultan'ın evlilik işi yattı. Bölgenin en büyüklerinden Jümili (Cümle) Aşireti'nin ileri gelenleri duruma el koydu. "Orası çok uzak, ayrıca damat adayı Müslüman olmayı kabul etmiyor. Babasının da gönlü rızalı değil. Bu nikâh kıyılmasın" kararı çıktı.

KUŞLARA YEM ATTI

Seda Sayan'ın programına katılmak üzere İstanbul'a gelen Cemile ilk kez uçağa bindi, ilk kez deniz gördü, camileri, türbeleri, tarihi ve kültürel yerleri gezip çok mutlu oldu. Metrobüse, vapura da ömründe ilk defa binen Cemile köprüde balık ekmek yedi, Eminönü'nde kuşlara yem attı ve son kararını açıkladı: "Zaten benim de içime çok sinmemişti. Aşiretimizin büyükleri de uygun görmeyince evlenip Japonya'ya gitmekten vazgeçtim. Şu anda izdivacı, talipleri değil Harran'ımızın tanıtımını yapmak daha uygun geliyor" diye konuştu. Gazetemizde çıkan haberinden sonra herkesin ilgisini çeken Cemile'yi tanıyan İstanbullular genç kızı yolda çevirip "Japon damat" meselesini sordular. Cemile Sultan'ın kararını değiştirmesine en çok hanımlar sevinirken, çocuklar onunla resim çektirmek için yarıştı. Cemile, babası Ali Kızılla birlikte Gülhane Parkı'ndaki çay bahçesinde dertleşiyoruz.

Bir kızı 100 kişi ister bir kişi alır derler evlat.
Doğru söylüyorsun abi. Hayırlısı neyse o olsun.

Peki senin gönlünde yatan aslan yok mu?
Örfümüz adetimiz töremiz öyle şeyleri kaldırmaz. Flört, çıkma, dolaşma filan yoktur bizde. Allah'ın emriyle isteyen olursa büyüklerimiz oturur konuşur.

Size laf düşmez mi?
En sonunda bize de sorarlar. Teklifi yapanla ailelerimizin refakatinde görüşür gelinlik kızlar. Gönlü razı gelirse kararını büyüklere bildirir.

Senin aklında evlilikten çok iş var.
Doğru düşünüyorsun abi. Harran'daki kültür evimiz çok önemli bir yer. Orayı dünyaya tanıtmak için çabamız var. Tek başıma benim kardeşlerimin kurtulması değil tüm Harran gençlerinin eğitimli, bilgili olması gerekiyor.

Sen kaça kadar okudun?
Hiç okul okumadım ben. Kardeşlerime bakıyordum, işin peşindeydim gidemedim okula.

Okuman yazman?
Var ama sonradan kursa gidip öğrendim. Her gün gazeteleri sonuna kadar okurum. Televizyonda haber programlarını, tartışmaları seyrederim. Bana şehirli kızlar gibi konuşuyorsun ne güzel diyorlar. Bunu kendi çabamla yaptım.