Dünyanın belgeseli İstanbul'a geldi

Yılın yerli ve yabancı ses getiren belgesellerinin yer alacağı Documentarist-İstanbul Belgesel Günleri, bir hafta boyunca beş mekânda birden devam edecek

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
İkinci kez düzenlenen Documentarist - İstanbul Belgesel Günleri bugün başlıyor. Festivalde Venedik, Berlin, Cannes gibi dünya festivallerinde ses getirmiş yabancı ve bu yılın önemli yerli belgeselleri gösterilecek. 7 Haziran'a kadar sürecek festivalde beş farklı mekânda film gösterimleri, fotoğraf sergileri, yönetmen söyleşileri ve günümüz belgesel sektörünün en önemli isimlerinden biri olan İkka Vehkalahti'nin sinema dersi gerçekleştirilecek. Festivalde film gösterimleri Pera Müzesi Sinema Salonu, Fransız Kültür Merkezi, Goethe- Institut Istanbul, Hollanda Konsolosluğu Union Church ve BEKSAV'da yapılacak. Festival boyunca öne çıkan on belgeselin listesi ise şöyle:
Cannes'da Yönetmenlerin Onbeş Günü bölümünde gösterilen, FIPRESCI ödüllü Kör Aşklar.
Venedik 2008'e seçilen Meksika yapımı, kırsal kesimde yaşam mücadelesi veren çocuk işçilerin miras aldıkları yoksulluk döngüsünü anlatan Mirasçılar.
Wim Wenders hayranlarının kaçırmaması gereken, ilk gösterimi Berlinale'de yapılan, ünlü yönetmeni, hayatına girmiş insanların ve kendisinin gözünden yansıtan Yola Çıkmış Biri: Wim Wenders'in Erken Dönemi.
Burma'da kanlı biçimde bastırılan rahip isyanının öyküsünü anlatan Burma VJ - Kapalı Bir Ülkeden Haberler.
1972'de And Dağları'na düşen uçaktan sağ kurtulan bir grup Perulunun hayatta kalma mücadelesini konu alan Mahsur.
12 Eylül 1980 askeri darbesinden 1984 yılına kadar geçen süreçte otuz dört tutuklunun ölümüne, yüzlerce tutuklunun sakat kalmasına neden olan Diyarbakır 5 No.'lu Cezaevi'ni öyküsünü anlatan 5 Nolu Cezaevi.
1957'de Erzincan'ın ücra bir köyünde dört köylünün aya seyahat etme çabalarını anlatan Kutluğ Ataman'ın Aya Seyahat.
Kot işçilerinin dramını anlatan Zilikozis.
Türk öğretmenin, uzak bir Kürt köyündeki bir yılının anlatan İki Dil Bir Bavul.
Avrupa sınırlarının 'nerede bittiğini' bulmaya çalışan farklı ülkelerden 18 genç sinemacının, Trans- Sibirya demiryoluyla Moskova'dan Vladivostok'a kadar yaptıkları 9 bin km'lik yolculuğun öyküsünü anlatan Cinetrain. Film prömiyerini 2009 Cannes Film Festivali'nde yaptıktan sonra ilk defa İstanbul'da gösterilecek.