İşkence korkusu olmadan Kürt rolü

Sahnede bir Kürt'ü canlandırdığı için 1980'de işkence gören Mehmet Esen, şimdi benzer rolü sinemada oynuyor. Esen "Devlet sesini kıstığı insanlardan özür dilemeli" diyor

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Oyuncu Mehmet Esen, Almanya-Hollanda ortak yapımı "Free Me, Free You" adlı sinema filmi için kamera karşısına geçti. Birol Ünel'le birlikte başrol oynayan Esen, politik nedenlerden ötürü Almanya'ya kaçan bir Kürt'ü canlandırıyor. 1980'de bir tiyatro oyunda canlandırdığı Kürt karakteri nedeniyle tutuklanarak işkence gördüğünü anlatan Esen "Sadece oyunda oynadığım için işkence gördüm. Bu yüzden hapis yattım. Bugün yine bir Kürt'ü canlandırıyorum. Böyle bir projenin Türkiye'den çıkması gerekirken Hollanda'dan çıkmış olması da düşündürücü" dedi.

TELAFFUZ İÇİN DERS ALIYOR

Atom Edon'un yazıp yönettiği filmde Kürtçe türkü de seslendiren Esen, doğru telaffuz için ders alıyor. Çekimleri 26 Temmuz'da sona erecek olan filmdeki "1 Mayıs" sahnesi, geçen ay Berlin'de çekildi. Gerçek 1 Mayıs gösterilerinde çekim yaptıklarını belirten Esen "Sigorta şirketi dahil herkes, gerçek bir çatışmanın içine girerek çekim yapmamıza itiraz etti. Ama polisin de itirazına rağmen üç kamerayla 1 Mayıs alanına daldık. Ortaya çıkan sonuç gerçekten muhteşem oldu" dedi. "Free Me, Free You" 2010'da Türkiye dışında Avrupa'da da vizyona girecek.