Kızların eğitiminde feodal engel sürüyor

Pazartesi 02.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 01.06.2009
ABONE OL
Kız çocuklarının eğitimi için Türkiye'de 2004'te başlatılan kampanyalarda özellikle kırsal alanda istenilen sonuca ulaşılamadı. 2004-2005'te tarım işçiliğine giden öğrenci sayısı 17 bin 119 iken 2006-2007'de sayı 29 bin 382'ye çıktı. Geçen hafta Şanlıurfa'ya giden AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine bölgedeki sivil toplum kuruluşları kız çocuklarının eğitiminde istenilen sonucun alınamadığını çarpıcı örneklerle anlattı. Aralarında AB Delegasyonu Temsilcisi Pierini'nin de bulunduğu büyükelçileri şaşırtan gerçekler ise şöyle:
Son yıllarda Şanlıurfa'da okullaşma ve kız çocuklarının okullaşması oranında nispi artış yaşanmasına rağmen bu oran istenilen düzeye ulaşamadı.
Şanlıurfa'daki gelenek, görenek, yaşam alışkanlıkları ve dinin inançtan ziyade geleneksel bir kalıp içerisinde sunulması kız çocuklarının okullaşması önünde bir engel olmaya devam ediyor.
Okula devamına en büyük engel 14-15 yaşlarında evlendirilmeleridir.
Yatılı bölge okulları ve pansiyonlu ilköğretim okullarına ailelerin güven duymaması ve kız çocuklarını göndermemeleri nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor.
Kayıt altına alınan kız çocuklarının eğitime devamında takipsizlik büyük bir handikap.
Özelliklekırsal bölgelerde ailelerin kız çocuklarını okula göndermemelerinde kadın öğretmenlerin yetersizliği önemli rol oynuyor.