ÖSS stresi hasta etti

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin gireceği ÖSS'ye sayılı günler kala, gençlerin sınav stresi günden güne artıyor. Henüz 18 yaşında olan Büyükçekmece Lisesi öğrencisi İlksen Süsler de sınav nedeniyle hayatının en zor dönemini yaşıyor. Lise son sınıf öğrencisi İlksen Süsler'e, sınav kaygısının yarattığı travma nedeniyle 'anksiyete bozukluğu' (yaygın tedirginlik) teşhisi kondu. Bankacı anne ile kuyumcu bir babanın tek çocuğu olan genç kız, ailesinin ders çalışması yönündeki aşırı baskısı nedeniyle gelecek ve sınav kaygısı yaşamaya başladı. Hem okul dersleri, hem ÖSS derken 9 ay boyunca sıkı bir çalışma temposuna giren İlksen Süsler, sınavı kazamayacağını, ailesinin beklentilerini karşılayamayacağını düşünüp tüm özgüvenini kaybetti.

TEDAVİ GÖRÜYOR

Stres nedeniyle yemeden içmeden kesilen, anne babasıyla dahi konuşmayan, kendini odasına kapatıp ağlama krizlerine giren genç kız, üzerindeki ağır yükü daha fazla taşıyamayacağını anlayınca anne babasına bir uzmandan yardım almak istediğini söyledi. Genç kız, Psikiyatrist Hülya Bingöl'ün 5 aydır uyguladığı psikiyatrik tedavisiyle hastalığı yenmeye çalışıyor. Tedaviye rağmen hâlâ sınav korkusu yaşadığını, ancak eskiye göre büyük bir gelişme kaydettiğini söyleyen İlksen, "Kendi hedeflerimin daha önemli olduğunu öğrendim. Sosyoloji ya da psikoloji eğitimi almayı çok istiyorum. 5 ay boyunca kendime güven duymayı öğrendim. Biliyorum ki, ÖSS'yi kazanmamak dünyanın sonu değil. Eğer bu sene kazanamazsam, gelecek yıl sınav sisteminin değişecek olması nedeniyle açıkta kalabilir miyim tedirginliğini yaşıyorum" dedi. Psikiyatrist Hülya Bingöl de İlksen'e haftalık terapilerle özgüven ve hedeflerini belirlemede yardımcı olduğunu söyledi.

YETERSİZLİK SENDROMU
Psikolog Betül Bilgen, sınav kaygısının öğrenci üzerinde yaratabileceği psikolojik durumlarla ilgili şu bilgileri verdi: "Sınav stresi kişinin kendisini yetersiz bulması yani 'yetersizlik sendromu'ndan kaynaklanıyor. Bu sendrom özgüven eksikliğine neden oluyor. 'Sen bir şey olamazsın, kazanamayacaksın' gibi olumsuz motivasyon örnekleri öğrencileri strese sokuyor. Yetersizlik sendromu, sadece sınav dönemlerinde değil, kişinin hayatının her aşamasında ortaya çıkabiliyor. Aileler, çocuklarını sınavlara pozitif şekilde hazırlamalı. 'Sen her şeyi yapabilir, başarabilirsin' diye yaklaşılmalı. Sınav korkusu yaratılmamalı."