Sultanbeyli'de yıkım gerginliği

Sultanbeyli'de İSKİ havzasına yapılan 60 gecekondunun yıkımı sırasında olaylar çıktı. Yıkımı engellemek isteyen bina sahipleri ellerine aldıkları, satır, sopa ve taşlarla yıkım ekiplerine direndi.

Salı 02.06.2009 12:56
Güncelleme: Salı 02.06.2009 00:00
ABONE OL
Mecidiye Mahallesi Ağrı ve Amasya Caddeleri üzerinde inşa edilen 60 adet kaçak binanın yıkımına sabahın erken saatlerinde başlandı. Saat 06.30 da mahalleye gelen yıkım ekipleri önce elektrik ve telefon hatlarını kesti.

7 panzer ve 200 polisle yıkıma başlayan ekipler ile gecekondu sahipleri arasında zaman zaman arbede yaşandı. Evlerini yıktırmak istemeyen bazı vatandaşlar da çatılara çıkarak inmek istemedi. Polise taş ve sopalarla direnmek isteyen bazı gecekonducular kısa sürede etkisiz hale getirildi.

Evlerinin ikinci katı kaçak olan bir ailenin polise direnme gerekçesi ise dikkat çekti. Alt katta kolon bulunmadığını öne süren aile kaçak katın yıkılması halinde alt katında yıkılacağını belirterek satırla (pala) yıkımı engellemek istedi. Eline aldığı satırı polislere gösteren vatandaş uzun süre çatıdan inmek istemedi. Polisin uzun süren çalışmaları sonucu vatandaşlar çatıdan indirilerek gözaltına alındı.

MİNİK DİRENİŞÇİ

Yıkım sırasında kameralara ilginç görüntüler de yansıdı. 7 yaşındaki bir çocuk yıkım için bekleyen işmakinesini engellemek isteyince polis tarafından uzaklaştırıldı. Normal yollardan yıkım alanına gelemeyen minik çocuk bir süre sonra yan taraftaki binanın bahçe duvarına tırmanarak yıkım bölgesine tekrar girdi. Polise ve belediye ekiplerine laf atan küçük çocuk ailesinin araya girmesiyle olay yerinden götürüldü.

TEM KAPATILDI

Olayların büyümesi üzerine bir grup gecekonducu da Tem Otoyolu'nun Sultanbeyli Uzundere mevkisini trafiğe kapattı. Yola taş ve bazı yabancı maddeler taşıyan eylemcilere polis biber gazıyla müdahale etti. Polisin biber gazına gecekonducular ise taşlarla karşılık verdi. Bir anda gaz bulutu içinde kalan sürücüler kaçarak olay yerinden uzaklaştı. Bu sırada yol kenarında bekleyen bir trafik ekibi olaylar arasında kaldı. Taşlar ve sopalarla kovalanan polis ekibi araçlarına binerek olay yerinden uzaklaştı. Polisin müdahalesinden sonra otoyol yeniden açıldı.

İSKİ'NİN ROBOCOP EKİPLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan İSKİ'ye bağlı "Robocop" tabir edilen ekipler de yıkımda görev aldı. Çevik kuvvet polisi gibi giyinen ve bellerinde silahları olan İSKİ ekipleri dikkat çekti. Yıkım sırasında çevre güvenliği alan "İSKİ Yıkım Timi'nin "tam donanımlı olduğu ve İSKİ havzasında bulunan kaçak binaların yıkımı için özel olarak eğitildiği öğrenildi.

'YIKACAKTINIZ, NİYE BİR GÜN SU BAĞLADINIZ?'

Sultanbeyli'de, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) havzasına yapılan 60 gecekondu belediye ekiplerince yıkıldı.

Olayların çıktığı yıkımların bulduğu bölgedeki bir ayrıntı ise dikkatlerden kaçmadı. Yıkılan bir gecekonduya bir gün önce İSKİ ekiplerinin su bağladığını öne süren mahalle sakinleri, "Yıkacaktınız, niye bir gün önce su bağladınız?" diyerek tepkilerini dile getirdi.

Mecidiye Mahallesi Ağrı ve Amasya Caddeleri üzerinde inşa edilen 60 adet kaçak binanın yıkımına tepki gösteren vatandaşlar bir iddiada bulundu.

Bazı mahalle sakinleri, yıkılan gecekondulardan birine bir gün öncesinden İSKİ tarafından su bağlandığını iddia etti. Yıkımlara tepki gösteren bir vatandaş, "İSKİ görevlileri dün akşam bu gecekonduya su borusu bağladılar. Aradan 10 saat geçmeden gecekonduyu yıkıyorlar. Yıkacaktınız, niye gecekonduya su bağladınız?" şeklinde konuştu.