Portakal'ın yüzü değişiyor

Altın Portakal'ı Antalya Kültür Sanat Vakfı tek başına yapacak. Belediye, para ödüllerinde, jüri belirleme kriterlerinde, program kalitesinde bir değişiklik olmayacağını garanti ediyor ve festivali 'halka açmayı' planlıyor

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Yerel seçimlerde CHP'nin kazandığı Antalya Büyükşehir Belediyesi, Altın Portakal Film Festivali'ni yeniden şekillendiriyor. Göreve geldiği günlerde Altın Portakal halka açılacak diyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın, festivalin yeniden düzenlenme işini akademisyenler, sinemacılar ve Antalyalılardan oluşan Danışma Kurulu'na sevk etti. TÜRSAK'la çalışmama yönünde eğilim gösteren belediye, festivali beş yıl önce olduğu gibi tek başına, Danışma Kurulu'nun kararları doğrultusunda Antalya Kültür Sanat Vakfı'nın (AKSAV) düzenlemesi yönünde karar aldı. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin yeni döneminde, geçmiş dönemdeki kazanımlar korunacak. Belediye yetkillileri para ödüllerinin miktarında, ön jüri ve ana jüri belirleme kriterlerinde, program kalitesinde bir değişikliğe gidilmeyeceğinin garantisini veriyorlar. Ama festivali tüm kente yaymak için de projeler üretiyorlar. Geçmiş dönemde elitist bir yaklaşım sergilendiğini belirten bedediye yetkilileri "Halk, sanatçıları sadece kortejde, açılış ve kapanış törenlerinde görüyor. Ve sadece fotoğraf çektiriyor. Biz festival süresi boyunca ünlüleri görmenin dışında onlarla tanışma ve konuşma fırsatına olanak tanıyan etkinlikler düzenleyeceğiz," diyor.

AVRASYA'DA KRİTİK HAL

Festivalin geçen yıl 18 milyon TL'lik bir bütçesi olduğunu hatırlatan belediye yetkilisi bu yılın bütçesinin 6-7 milyon TL civarında olacağını söylüyor. Belediye, Ekim'in ikinci haftası düzenlenmesi planlanan festivalde bu bütçe kısıtlamasının pek çok sorun yaratacağının farkında. Bunun için bazı riskli kararlar alınabilir. Belediye yetkilisi, Altın Portakal'ı uluslararası alana taşıyan Avrasya Film Festivali'nin şimdilik devam etmesi yönünde bir karar alındığını ama Ekim'e kadar bu karardan vazgeçilebileceğini belirtiyor.

KARS HAVLU ATTI

Yerel seçimler sonucu kaderi etkilenen diğer bir festival ise Gezici Festival kapsamında Kars'ta düzenlenen Altın Kaz Film Festivali. Kars Belediyesi bu yıl bütçe sıkıntısı nedeniyle festivali iptal etme kararı aldı. Belediye kentin altyapı çalışmalarına ağırlık vermeyi öncelikli olarak görüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adana Altın Koza Film Festivali'ne ise bu yıl geçen yılın yarısı kadar, 250 bin TL destek veriyor. Bakan Ertuğrul Günay daha önce SABAH'a yaptığı açıklamada kriz nedeniyle bu yıl festivallere geçen yıla göre daha düşük destek verebileceklerini açıklamıştı.