Antalya ve İstanbul'da patlama: 3 ölü, 6 yaralı

Antalya'da tekstil atölyesi yemekhanesindeki tüpgaz patlamasında 3 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı. Eşi içeride kalan Fatih Arak yangını kaygıyla izledi. İstanbul Bakırköy'deki patlamada ise 5 kişi yaralandı

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
Türkiye, dün 2 tüpgaz faciası yaşadı. Antalya'da tekstil atölyesi yemekhanesinde meydana gelen tüpgaz patlamasında 3 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı. İstanbul Bakırköy'deki patlamada ise 5 kişi yaralandı. Antalya'daki patlama, dün saat 08.00'de Tahılpazarı mahallesindeki Seher Yerebakan İşhanı'nın birinci katındaki Murat Tekstil Atölyesi'nde meydana geldi. Mutfakta sabaha kadar sızıntı yaptığı ileri sürülen sanayi tüpü, sabah işyerine gelen bir görevlinin ışıkları yakmasıyla patladı.

KAPICI BİNADAN YOLA FIRLADI

Patlamanın şiddetiyle iş hanının kapıcısı Mustafa Kınay (65), yola fırladı. Vücudunda ağır yanık ve kırıklar oluşan Kınay'ın hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi. Yangın merdiveni olmayan binaya pencere parmaklıklarını keserek giren maskesiz itfaiye erleri, dumandan etkilenince dışarı çıkarıldı. Yangın, 4 saat sonra güçlükle kontrol altına alındı. Binada, Tuğba Arak ve işçi Aziz Demircioğlu ile su tesisatçısı Faik Aslan'ın cesetlerine ulaşılabildi. İstanbul Bakırköy'de dün öğle saatlerinde meydana gelen patlamanın adresi ise Zeytinlik caddesi Yakut sokak oldu. 5 katlı bir binanın bodrum katında faaliyet gösteren Fun Kafe'de gaz sıkışması sonucu patlama oldu. Olayda işyeri sahibi Durul Şahbaz'ın annesi Nejla Şahbaz, babası Turan Uğur Şahbaz, Murat Güzeller, Aytaç Özvicdan ile Mustafa Yücel yaralandı. Vücudunda ağır yanıklar oluşan Nejla Şahbaz İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı. İki gündür kapalı olan kafeteryada börek imalatı yapıldığı ve patlamanın da bu sırada gerçekleştiği öğrenildi. Kafenin çalışma ruhsatının olduğu, ancak tüpgaz ruhsatının bulunmadığı öğrenildi. Patlamayla hasar oluşan bina tahliye edilerek mühürlendi. Öte yandan, Antalya Aspendos yolunda bir beyaz eşya deposunda çıkan yangında 2 milyon TL'lik maddi hasar meydana geldi.

"250 TL'LİK GAZ ALARM SİSTEMİ HAYAT KURTARIRDI"
Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Karaman, işhanında çıkan yangında ihmallerin söz konusu olduğunu söyledi. Karaman, "Bu binada mutlaka yangın merdiveni olması gerekiyordu. Gaz alarm sistemi yokmuş. Bu sistemin maliyeti yaklaşık 250 TL civarında, ihmaller zinciri var" dedi.