Süleyman Demirel'e TOKİ'den ev çıktı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Eskişehir'de yoksul vatandaşlar için yaptırdığı 928 konutun sahipleri, kurayla belirlendi.

Perşembe 04.06.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 14:33
ABONE OL
Kura çekiminde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile isim benzerliği olan bir kişinin adının okunması salonda heyecanlı dakikaların yaşanmasına neden oldu.

TOKİ'nin Eskişehir'in Söğütönü bölgesinde yaptığı 928 konut için, 272'si engelli olmak üzere toplam 4 bin 698 kişi başvuru yaptı. Konutların sahipleri yapılan kura çekimi ile belirlendi. Atatürk Spor Salonu'ndaki kuraya katılıp ev sahibi olmaya hak kazananlar mutluluktan gözyaşlarına hakim olamadı.

Kurada ismi çıkmayanlar ise gözyaşlarına boğuldu. Daha önce beş kez TOKİ'den ev almak için başvuru yapıp kura çekimlerine katılan Hüseyin Kahraman (67), "Eşimi kaybettim ama sonunda ev sahibi oldum" dedi. 25 yıldır ev sahibi olamayan Aysel Zarif (45), kurada adının çıktığını öğrenince gözyaşlarını tutamadı. Görme engelli Ayşe Gökçekuyu da (52), kura çekimlerinde kendisine ev çıktığını öğrenince mutluluğunu oğluyla paylaştı.

Kura çekimi sırasında ilginç bir olay da yaşandı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile isim benzerliği olan bir kişinin adının okunması salonda heyecanlı dakikaların yaşanmasına neden oldu. Süleyman Demirel isminin okunması üzerine salondakiler önce bir süre sessizliğe gömüldü, ardından kahkaha atarak bir süre alkış tuttu.

Proje kapsamında 45 metrekare büyüklüğünde inşa edilecek konutlar, bir oda bir salondan oluşacak. Konutlar, peşinatsız, 20 yıl vadeyle ve 100 lira aylık taksitlerle satılacak, inşaatın başlamasından 30 ay sonra teslim edilecek.