Tatilden dönerken faciaya ramak kaldı

Belfast'a giden Skyservice uçağı kalkıştan bir dakika sonra Türk jetiyle çarpışmamak için ani hareket yapınca düşme tehlikesi geçirdi. 100 yolcu büyük panik yaşa

Cuma 06.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Air France uçağının Atlantik'te kaybolduğu gün, Türkiye'de de bir havacılık faciasının eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı. Muğla'daki Dalaman Havaalanı'ndan geçtiğimiz pazartesi günü kalkan, Kanada'nın Skyservice Hava Yolları'na ait yolcu uçağı, Türk jetiyle çarpışmamak için ani hareket edince düşme tehlikesi geçirdi. Kalkıştan bir dakika sonra Türk askeri uçağıyla burun buruna gelen ve 100'ün üzerinde yolcusu bulunan yolcu uçağı, son anda düşmekten kurtuldu. Belfast Telegraph gazetesinin haberine göre, Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'a gitmek için Dalaman'dan havalanan Skyservice uçağı, pilotun ani hareketiyle Türk uçağına çarpmaktan kurtuldu. Büyük panik yaşayan yolcuların büyük kısmının Kuzey İrlandalı olduğu belirtildi. '

PİLOT BENİM KAHRAMANIM'

Andersontown'da yaşayan Teresa Kennedy isimli bir yolcu da, olayın ardından bir daha uçak yolculuğu yapmayacağını söyledi. Pilotun bir kahraman olduğunu belirten Kennedy, "O benim kahramanım. Tehlike atlatıldıktan sonra 55 yıllık meslek hayatında böyle bir şeyle ilk kez karşılaştığını söyledi. Eve vardığımda ancak kendime gelebildim. Pilota o zaman teşekkür edebildim. Tanrıya, böyle bir pilotumuz olduğu için şükrettim. Çünkü uçak burun aşağı dalışa geçtiğinde, pilotun uçağı bir daha düzeltemeyeceğini düşünüp dua etmeye başlamıştım. Ancak o inanılmazı başardı" dedi.

BİR FUTBOLCU DA VARDI

Uçakta bulunan yolculardan, Glentoran futbol takımının orta saha oyuncusu Jason Hill, gazeteye verdiği demecinde, tüm yolcuların o an öleceklerini düşündüklerini söyledi. Eşi ve 13 aylık kızlarıyla tatilden döndüklerini belirten Jason Hill, "Kalkıştan sadece 30 saniye sonra tekrar dalışa geçildi. Uçaktaki herkes bağırıyor ve ağlıyordu. Korkunçtu, hepimiz öleceğimizi düşündük. Pilotumuz kesinlikle harikaydı. O bir kahraman. Sonradan öğrendik ki, 55 yıllık kariyerinde ilk kez bir kazaya bu kadar yaklaşmış" dedi.

BİZİ SAKİNLEŞTİRDİ
Futbolcu Hill, "Uçağı başarılı bir biçimde düzelttikten sonra pilot durumu açıkladı. Bilinmeyen bir uçan obje ile karşılaştıklarını söyleyerek ve bizlerden özür dileyerek hepimizi sakinleştirdi" diye konuştu.