Bol yağmur, orman yangını riskini artırdı

Anadolu'da pek çok yerde, bozkır bitki örtüsüne bağlı olarak boyu 30 santimetreyi geçmeyen otlar, bu yıl bol yağışla birlikte yer yer 1 metreye ulaştı. Bu durum orman yangını riskini artırdı.

Pazartesi 08.06.2009 11:11
ABONE OL
Konya Orman Bölge Müdürü Ali Fuat Ünal, Türkiye'nin bol miktarda yağış alan Karadeniz, Akdeniz ve Ege'nin kıyı kesimleri dışında kalan yerlerinin çoğunda, step (bozkır) bitki örtüsünün görüldüğünü belirtti.

Bozkır bitki örtüsünün, ilkbahar yağışlarıyla yeşeren, yaz başlarında kuruyan küçük boylu ot topluluğu olduğunu vurgulayan Ünal, bozkır bitki örtüsüne bağlı olarak boyu 30 santimetreyi geçmeyen otların, bu yıl mevsim normalleri üzerinde düşen bol yağışla birlikte yer yer 1 metreye ulaştığını, bazı diken türlerinin ise boylarının 2 metreyi bulduğunu söyledi.

Şimdiden kurumaya başlayan otların bu yıl çok sık ve gür olmasının, yaz aylarının başlarından itibaren yangına davetiye çıkarmaya başlayacağını anlatan Ünal, şu bilgileri verdi:

''Otların aşırı büyümesi bitişiğinde orman alanlarının bulunduğu yerlerde orman yangını riskini artırdı. Bu otların aşırı büyüme yaptığı yerlerin başında, Konya ve çevresi geliyor. Bu otlar yazın başından itibaren kurumaya başladı, kuruyan otlar kısa süre içinde adeta barut fıçısı gibi tutuşmak için kıvılcım bekleyecek. Özellikle yolların kenarlarındaki bu otlar, bilinçsizce araçların pencerelerinden savrulan sigara izmaritleriyle tutuşuyor. Yakınlarda ormanlık alan bulunuyorsa, orman yangınlarına neden oluyor. Her yıl bu risk vardı ancak bu yıl otların gür olması nedeniyle risk daha da arttı.''

Ünal, bir anlamda, bu yıl düşen bol yağışın otların aşı büyümesine neden olarak orman yangını riskini artırmış olduğunu vurguladı.

Bu otların bulunduğu yol kenarlarının greyderle temizlenmesi gerektiğini anlatan Ünal, bu konuda ilgili kurumlardan da destek beklediklerini, aynı yangın riskinin, çevresinde benzer otlanma görülen yerleşim alanları için de geçerli olduğunu söyledi.

Yol kenarlarındaki otların tutuşmasının, orman yangınlarının ilk planda gelen nedenlerinden biri olduğunu belirten Ünal, ''Aracıyla seyreden vatandaşlarımızdan sigara izmaritlerini camdan dışarı atmamalarını, yangına müsait otların bulunduğu yerlerde piknik yapmamalarını önemle rica ediyoruz'' diye konuştu.