SBS yüzünden annesini öldürdü

İlköğretim okulu 7'nci sınıf öğrencisi, SBS sınavına girmesine izin vermeyen annesini tabancayla öldürüp teslim oldu

Pazartesi 08.06.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Adana'da ilköğretim okulu 7'nci sınıf öğrencisi R.A., dün yapılan SBS sınavına girmesine izin vermediğini iddia ettiği annesini öldürdü. Daha sonra çantasında sınav belgesiyle sokağa çıkıp 155'i ankesörlü telefonla arayan R.A., "Annemi vurdum" diyerek ihbarda bulundu. Polisler R.A.'yı telefon kulübesinin önünden alıp evine gitti. 3 katlı evin en üst katındaki yatak odasına çıkan polisler, başından vurulmuş haldeki Songül A.'yı kanlar içinde buldu. Olay yerine çağrılan 112 ekipleri anneye müdahale etti, ancak hayata döndüremedi. Olaydan sonra önce Şakirpaşa Polis Merkezi'ne götürülen R.A. daha sonra Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

'TARİKATA SOKACAKTI'
Annesini kendisini 3 aydır okula göndermediği için öldürdüğünü söyleyen R.A. "Tarikata sokacağını söylüyordu. Sabah sınava girecektim. Bana sınava gitmeyeceğimi söyledi. Çok sinirlendim. Babamın dolaba sakladığı tabancasını aldım ve başına doğrultup bir kez tetiğe bastım. Kardeşlerim ve ağabeyim içeri girip bana saldırmak istedi. Silahı çantama koyup evden çıktım" dedi. R.A'nın kardeşi Y.A. (10) ise olayı soğukkanlılıkla karşılarken, "Bunlar aile içinde olur. Biri birini vurmuş önemli değil" dedi.

'PSİKOLOJİSİ BOZUKTU'

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, R.A.'nın psikolojik sorunları olduğunu, öğretmenlerinin 2 ay önce aileyi bu konuda uyardığını söyledi. Okul yöneticileri de sürekli ailesiyle tartışan R.A.'nın okulda da öğretmenleri ve arkadaşlarıyla kavga ettiğini belirtti. R.A. kemik yaşı testinin ardında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı çocuk yuvasına yerleştirildi. Öte yandan ailenin bazı üyelerinin terör örgütü Hizbullan sempatizanı olduğu iddia edilirken, Terörle Müdadele Şube Müdürlüğü'nün bu kişiler hakkında geçmişte incelemede bulunduğu ortaya çıktı.

'TEMELİ AİLE İÇİ İLETİŞİMSİZLİK'
Cinayetlerin temelinde aile içi iletişimsizlik yattığını belirten Psikolog Füsun Ersoy şunları söyledi: "Küçük kız çocuğu, annesinin kendisini neden sınava göndermediğini muhtemelen bilmiyordu. Çünkü aileler artık sağlıklı iletişim kuramıyor. Anne ve babalara artık çok büyük görevler düşüyor. Eskiden olduğu gibi toplumsal bir saygı yok. Aile yapısının korunması gerekiyor. Aileler herkesin kendi dünyasına çekilmesine izin vermemeli."

ADANA'DA 10 GÜNDE 12 CİNAYET
Adana'da son 10 günde çeşitli cinayet olaylarında 12 kişi yaşamını yitirdi. 30 Mayıs'ta kız meselesi yüzünden işyerine silahla ateş edilen Osman E. (42), şikâyetinden vazgeçmesi için yanına gelen Ergin Batmaz'ı (31) bıçakla öldürdü. 31 Mayıs'ta Sarıhamzalı mahallesindeki bir bahçede terk edilmiş minibüste jandarma ekipleri, Sevim Kutlu (25) ve Ayşe Özdemir'in (45) cesetleriyle karşılaştı. 2 Haziran'da Huzurevler mahallesi 142 Sokak'taki bir apartmanın 11'inci katındaki dairede aynı aileden 8 kişi öldürülmüş halde bulundu. Evin en büyük oğlu Murat Yüksel zanlı olarak yakalandı.