Mezuniyet balosu botoksu tartışılıyor

18 yaşından küçük liseli kızların, mezuniyet balosu için botoks kuyruğuna girmesi, plastik cerrahi uzmanlarını ikiye böldü

Cuma 12.06.2009
Güncelleme: Cuma 12.06.2009
ABONE OL
Genç kızlar okullarından mezun olurken düzenlenecek balolar için hazırlanırken, estetik planı da yapıyor. Plastik cerrahlar özellikle bu yıl henüz 18 yaşını doldurmamış gençlerden gelen botoks talebinin büyük ölçüde artığını söylüyor. Kimi genç kızın annesi ile birlikte kapılarını çaldığını anlatan doktorlar kaşlarını kaldırmak isteyenlerin de bulunduğunu aktarıyor. Tıp dünyası şimdi "18 yaşını doldurmamış genç kızlara botoks ve kaş kaldırma operasyonu yapılması"nın etik olup olmadığını tartışıyor. "Aileleri izin verirse yaparız" diyen doktorların yanı sıra "Ben kesinlikle yapmıyorum" diyenler de var.

Doç. Dr. İbrahim Aşkar:
Mimiklerini kaybediyorlar
Doğal görüntüden uzaklaşan bu tür uygulamaların hastanın 18 yaşını doldurmadan ve yüz muayenesi olmadan yapılması uygun değil. Ortaya tuhaf görüntüler çıkabiliyor, son derece yapay yüz ifadeleriyle karşılaşıyoruz. Genç kızlar da gittikçe birbirlerine benzemeye ve yüz mimiklerini kaybetmeye başlıyor.

30'undan önce yapılamaz
Dr. Mustafa Karataş:
Bu tarz isteklerle gelen hastalar oluyor ama botoks için en erken başlanacak yaş bana göre 30'lu yaşlar olmalı. 17-18 yaş botoks için çok çok erken. Bu kadar genç ve dinamik bir yüzde böyle bir uygulamanın çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Yapılacak kozmetik bakımlar ve kaş alımı ile çok daha doğal görüntüler sağlanabilir.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu:
Güzellik merkezine gidiyorlar
Mezuniyet öncesi kaşlarının kalkık görünmesini isteyen genç kızlarımız ailelerini de ikna ederek botoks için geliyorlar. Bu gençlere botoks yapıyorum. Çünkü botoks kalıcı hasar vermiyor ve altı-sekiz ay içinde zaten eriyor. Bu sayede gençler mezuniyet balolarına giderken kendilerini çok daha güzel hissettiklerini söylüyorlar. Biz yapmazsak gidip kozmetik merkezlerinde yaptırıyorlar.

Op. Dr. Nuri Soysal:
Kaş düşüklüğü için yaparım
Gençler kaşlarını kaldırmak ve göz kenarlarını açtırmak için botoks yaptırmak istiyor. Büyütülecek bir işlem olmadığı için yapıyorum. Zararı olsa zaten hiç kimseye yapmayız. Ailesi ile birlikte gelmeyi tercih ediyorlar çünkü yaşları 18'den küçük. Ben çok abartılı bir botoks işlemi uygulamıyorum. Kaş düşüklüğü bulunan gençler hafif bir düzeltme ile sonuçtan son derece mutlu oluyorlar.