Vatandaşlara orman yangını uyarısı

Manisa Orman İşletme Müdürü Tuncay Can, bol yağışlı geçen kış ve ilkbahar mevsiminin ardından otların çok büyüdüğünü, bunların orman yangını açısından risk oluşturduğuna dikkati çekerek, vatandaşları bu yıl her zamankinden daha fazla dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Cumartesi 13.06.2009 11:37
ABONE OL
Tuncay Can, 24 saat aralıksız görev yapılan 13 gözetleme kulesi, 13 arazöz, 1 su tankı, Sabuncubeli mevkisinde 15 kişilik yer ekibi ve mevsimlik işçilerle birlikte toplam 142 kişinin göreve hazır beklediklerini ifade etti.

Manisa'nın 7 ilçe, 39 belde ve 334 köyün sorumluluk sahalarında olduğunu belirten Can, 765 bin nüfusa hizmet verdiklerini ifade etti. Can, 177 orman yangını ihbar telefonlarına il genelinde 52 ihbar geldiğini, bunlardan 34'ünün merkez ilçe kaynaklı olduğunu kaydetti.

İşletmenin genel alanının 575 bin hektarlık alan olduğunu ifade eden Can, bunun 179 bin hektarının orman alanı olduğunu, riskli sahalarda her tür tedbirin alındığını söyledi.

''BU YIL DAHA RİSKLİ''

Geçmiş yıllara oranla bu yıl risk ortamlarının daha fazla olduğuna dikkati çeken Can, bu yıl fazla yağmur yağdığını, bu nedenle yabani otların çok büyüdüğünü bildirdi.

Otların sıcak nedeniyle kuruduğunu, kuru otların ise yangına neden olduğunu söyleyen Can, ''Kuru otlara sıçrayan en ufak kıvılcım, rüzgarın da etkisiyle kısa zamanda tutuşuyor ve orman yangınlarına neden oluyor. Vatandaşlar, özellikle Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, ilk yağmurlar yağıncaya kadar yangın riskine karşı dikkatli olmalı. Riskli sahaların yakınında ve tarım alanlarında, ormana birkaç kilometre mesafe bile olsa kesinlikle anız yakmamalı'' dedi.

Piknik alanlarında ateş yakılmamasını da isteyen Can, ateşsiz pikniğin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.
Ormanlık alanları ''riskli saha'' diye ayırmanın doğru olmayacağını, riskin sıcak, rüzgar ve tutuşturucu olan her bölgede bulunduğunu vurgulayan Can, şunları söyledi:

''Özellikle Manisa ili etrafında Sabuncubeli mevkisi, Uncubozköy'den İzmir yoluna doğru olan hat çok riskli bir bölgedir. Ayrıca Sancaklı Uzunçınar, Gökçeler, Sancaklıbozköy, Sancaklı İğdecik ve Karakoca köylerinin bulunduğu mevkiler de çok riskli sahalar arasında yer alıyor. Bu nedenle dağdaki çobandan şehirde sigara içen vatandaşa kadar herkesin riskli dönemde dikkatli olmasını istiyoruz. Orman yangınlarına karşı sürekli tetikteyiz. Yangın riskinin yoğun olduğu mayıs ayından itibaren tüm ekiplerimiz 24 saat göreve hazır bekliyor.''

''BU YIL 8 HAVUZ YAPMAYI PLANLIYORUZ''

Yangınla mücadelede en büyük sorunlarının su kaynakları olduğunu belirten Can, hem helikopterle havadan hem de arazözle karadan müdahalede yeterli su kaynağı yaratmak adına 2005 yılından bu yana devam eden orman içindeki havuz ve gölet yapımı çalışmalarına geçen yıl ve bu yıl ağırlık verdiklerini söyledi.

Geçen yıl İl Özel İdaresinden kaynak aktarmak suretiyle ve Orman Genel Müdürlüğünün imkanlarıyla 15 gölet yaptıklarını ifade eden Can, bunlarla birlikte gölet sayısının 38'e çıktığını belirtti. Bu yıl 8 havuz yapmayı planladıklarını kaydeden Can, yılın ilk 6 ayında 4 göletin yapımını tamamladıklarını sözlerine ekledi.