Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük hava tahminleri...

Pazar 14.06.2009 11:07
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında, öğleden itibaren Doğu Karadeniz ile Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Ülkemizin güneydoğu bölgeleri ile zamanla Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; sabah saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında, öğleden itibaren Doğu Karadeniz ile Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI:
Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde toz taşınımı beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara karşı (Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşüklük, vb.) tedbirli olunması gerekmektedir

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Az bulutlu ve açık geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, bölgenin iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile Adana, Mersin, Osmaniye ve K.Maraş aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinde Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, bölgenin doğusu parçalı çok bulutlu, Kastamonu ve Sinop çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında, öğleden itibaren Doğu Karadeniz'de kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve batısı aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin güney kesimlerinde toz taşınımı beklenmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek. Bölge genelinde toz taşınımı beklenmektedir.