İşadamlarının yeni tutkusu Ege'de çiftçilik

Eski bankacı Akın Öngör başı çekti; TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Öztiryakiler, tekstilci Remzi Gür, Tahincioğlu ailesi gibi işadamları Ege'deki verimli arazilerde zeytin ve kiraza büyük yatırım yaptı

Çarşamba 17.06.2009
ABONE OL
Tarım sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler, tanınmış işadamları ile bireysel yatırımcıları Ege'de arazi almaya yöneltti. Verimli topraklara yapılan yatırımların başını ise kiraz ve zeytin çekiyor. Artan talebin arazi fiyatlarına tavan yaptırması bekleniyor. Ege'de arazi alma furyası, eski Garanti Bankası Genel Müdürü Akın Öngör ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile başladı. Ramsey markasının yaratıcısı tekstilci Remzi Gür, endüstriyel mutfak sektörünün en büyük kuruluşu Öztiryakiler Grubu, Kent Şekerleri'nin kurucusu Tahincioğlu ailesi, otomotiv ve plastik sanayinde faaliyet gösteren Özler Grup, yatırım için Ege'yi seçen İstanbullu yatırımcılar arasında yer aldı. Yapılan araştırmalar, İstanbul'daki yeni grupların da arazi arayışı içinde olduğunu gösteriyor.

TAHİNCİOĞLU, KİRAZ ÜRETECEK

Kurucusu oldukları Kent Gıda'daki hisselerinin yüzde 65'ini 2002 yılında Cadbury Schweppes'e satan, daha sonra firmadaki hisseleri tamamen elden çıkaran Tahincioğlu ailesi, Ege'de 10-15 milyon euroluk tarım yatırımı gerçekleştirecek. Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Can Tahincioğlu, 2004'te Salihli'de 1000 dönüm arazi aldıklarını söyledi. Salihli'ye 52 bin kiraz fidanı diktiklerini açıklayan Tahincioğlu, "Ancak, fidanlar kanserli çıktı ve yatırıma bir süre ara verdik. Toprağı mısır ve fiğ gibi bitkilerle dinlendiriyoruz. 2010'da yeni yatırımlar yapacağız. 700 dönümlük bir arazi alarak kiraz, elma ve erik gibi diğer meyveleri üreteceğiz. Tarımda büyümeyi hedefliyoruz. 2 yıl içinde 10-15 milyon euro tutarında yatırım gerçekleştireceğiz" dedi.

İSRAİLLİ ORTAKLA ÜZÜM YATIRIMI
Özler Grubu'nun ortakları arasında yer aldığı Berna Tarım Ürünleri, Salihli'de 660 dönümlük alanda kiraz yetiştiriyor. Berna Tarım Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Ogan Balibaşa, 3 bin dönümlük arazinin bin 800 dönümünün altyapısını bitirdiklerini kaydetti. Balibaşa, "80 bin ağaç diktik. Seneye yüksek kalitede ve ciddi miktarda ürün alacağız. Burada bine yakın kişi çalışacak" dedi. Manisa'da bir başarı öyküsü yazacaklarını belirten Berna Tarım Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Özadam ise kirazın yanında sofralık üzüm yatırımı planladıklarını açıkladı. Özadam, "Avrupa'nın tercihi Thomson adı verilen sofralık iri yeşil üzüm için 2 yıldır deneme üretimi yapıyoruz. Tarıma yapacağımız yatırım tutarı 10 milyon doları geçer" diye konuştu.

RAMSEY'DEN AYDIN'A SERA

Tekstilde Ramsey markasını yaratan Gürmen Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, tekstilden sonra tarımda da marka yaratacak. Gür, geçen yıl ihalesini kazandığı Aydın-Sultanhisar'daki jeotermal sahasında sera yatırımı gerçekleştirecek. Gür, kurduğu Gökkale Tarım Şirketi ile 35.5 milyon dolar yatırımla 148 bin metrekare alanda seracılık yapacak.