'Konser vermek, açık havada sevişmek gibi!'

Latin - Rock'un üstadı Carlos Santana, 6 Temmuz'daki konserinden önce SABAH'a konuştu: "Konser vermek, açık havada sevişmek gibi"

Salı 17.06.2009
ABONE OL
Carlos Santana, İKSV ve BKM'nin işbirliğiyle 20 yıl sonra yeniden İstanbul'da olacak. Wings sponsorluğundaki konser, 6 Temmuz Pazartesi akşamı, Turkcell Kuruçeşme Arena'da. Konserin biletleri ise, Biletix satış noktalarında. SABAH'a konuşan Santana, hayat denklemini kolayca çözmüş bir üstat olduğunu, yanıtlarıyla ortaya koyuyor.
- Meksika çıkışlı domuz gribi hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Bu dünyada bana göre sadece iki boyut var. Bu, iki ayrı gerçekliğin, aşkın ve korkunun bir tezahürü olarak karşımıza çıkıyor. Meksika'yı bilemiyorum, ancak ABD ve İngiltere'nin başını çektiği ülkeler, insanların daha çok korku içinde olabilmeleri için aşırı propaganda faaliyetleri yapıyor. İnsanlar ne kadar korkarlarsa, kendilerini korumak için de o kadar yatırımda bulunuyor. Bana göre, bu salgın ABD ve İngiltere ile onlara benzeyen diğer ülkelerin, art arda TV ekranlarında, uydu kanalları ve CNN gibi kanallardan yaydıkları bir korku dalgası...

EĞİTİM AMAÇLI ÖZEL ÖNERİ!

Bakın size bir önerim daha var; mariuhana satışını, ancak, ondan kazandığınız parayı sadece okullarda öğrencilere daha iyi eğitim verebilecek düzeydeki öğretmenlere ve daha iyi okullara harcamanız koşulu ile, yasallaştırın!
- Babanızın bir 'Mariachi' sanatçı olmasının müziğinizdeki payı nedir?
- Meksika'dan çıkan ve temelinde sevgili babamın da bana aktardığı müzik, Avrupa ve sömürge öncesi Meksika müziğiydi. Bu müzik, 'Oo..pa, oo.. pa, oo pa..' misali Polka yapan Almanların Meksika'ya gelmeden önceki zamanına rastlar. Bunun dışında İtalyan ve Fransız valslerinin veya Viyana müziğinin bir harmanıydı. Mariachi müziği, İngilizcedeki evlilik kelimesinden türeyen bir müzik türü. Düğün müziği. Babam tüm bu türü bana aktarsa da, ben tercihimi John Lee Hooker'dan BB King'e, Muddy Waters'dan Jimmy Read'e uzanan müziklerden yana yaptım. Böyle olunca, Elvis Presley'i olmasa da, onun bu bayrağı devraldığı, John Lee Hooker'ın Mississippi müziğinden feyz aldım. Blues müziği benim temelimde yani.
- Türler arası projeleri daha mı yaratıcı, yoksa daha mı ticari buluyorsunuz?
- Ben müziği kadına benzetirim. Ve kadını bir fotoğrafa bakıp anlayamazsınız. Müziğimin melodisinin kadınca, ritminin ise erkekçe olduğunu söyleyebilirim.
- Güzergâhlarında neler dinliyorsunuz?
- Amerikan radyosu dinlemiyorum. Yalnızca Paris radyolarını, ya da İran radyoları gibi uluslar arası istasyonları takip ederim. Bunun için interneti kullanıyorum. Radio İnternet International sitesinden İran radyolarını açmayı seviyorum.
- John Coltrane'e niye bu kadar yakınsınız?
- Coltrane müziğinin bu zamanın dışında, bu galaksinin ötesinde olduğuna inanırım. Size ona dair bir örnek vereyim: "Sonsuzluk yaklaştığında, zaman ortadan silinir." İşte bu Coltrane'nin müziğidir.
- Türk müziğinin size yansıması var mı?
- Türk müziğinin, dans ederek meditasyon yapmanın bir biçimi olduğunu düşünüyorum. Bir tür çözülen, ışığa yönelen, aşırı yüksek bir meditasyon biçimi var müziğinizde. Bir nevi akıl temizliği, korkudan daha çok zevk ve aşka yöneliş var.