50 yılı duyunca mahkemede rehine aldı

Çocuk mahkemesinde 50 yıl ceza alan Mahmut Bilgin dehşet saçtı. Jandarmanın tüfeğini alan Bilgin "Hâkimi getirin cezamı indirsin" dedi

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
İstanbul Çocuk Mahkemesi'nde 5 yıldır gasp ve cinsel taciz gibi suçlardan yargılanan ve 44 yıl hapse çarptırılan Mahmut Bilgin (22), duruşma sonrası korku dolu anlar yaşattı. Silivri Cezaevi'nden getirilen Bilgin, 11.00'de 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne alındı. 6 yıl daha ceza alan Bilgin, giriş katındaki nezarethaneye götürüldüğü sırada izin isteyerek koridorda sigara içti.

KELEPÇESİZDİ

Kelepçesiz olduğu belirtilen Bilgin yanında bulunan jandarma erinin MP5 silahı kaparak çevresindekileri ateş etmekle tehdit etti. Ancak silahın boş olduğunu fark eden Bilgin dipçiği ile bir camı kırıp silahı fırlattı. Cam parçasını alan Bilgin, nezarethanede bulunan 17 yaşındaki R.Y.'yi boğazına cam kırığı dayararak rehin aldı. Bigin bu sırada "Savcı istiyorum, hâkim istiyorum, polis gelsin. Cezam çok, düşürülmesini istiyorum" diyerek bağırdı. Jandarma ve polis güvenlik önlemi alırkan adliyede çalışan sosyal hizmetler uzmanı Hamdi Demirel ile çalışanlar gelerek Bilgin'i eylemine son vermesi için ikna etmeye çalıştı. Bu sırada Bilgin'in yanına yaklaşmasına izin verdiği savcılık kaleminde zabıt katibesi olarak çalışan Binnur Şahin, "Silahı bırak. Silah çözüm değil. Çözüm olmayan tek şey ölüm" dedi. Bilgin bunun üzerine 3 saat süren eyleme son verdi. Bilgin gözaltına alınırken, rehin aldığı R.Y. mahkemede serbest bırakıldı.

SİLAH BOŞTU

Eylem sırasında silahıh boş olması bir faciayı engellerken, jandarmanın adliye girişinde silahta bulunan 30 mermilik şarjörü çıkarttığı belirtildi. Rehin alma krizi sırasında bina dışında da çevik kuvvet ekipleri geniş güvenlik önlemi alırken askerlere Bilgin'in kaçma ihtimaline karşı "Vur" emri verildiği iddia edildi. Bilgin Silivri Cezaevi'ne götürüldü.