Kene yine can aldı

Kastamonu'nun Tosya ilçesinin bir köyünde 3 Haziranda bacağını kene ısıran kişi, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede öldü.

Perşembe 18.06.2009 11:22
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009 16:16
ABONE OL
R.Y, ormanlık alanda dolaşırken bacağını ısıran keneyi çıkardı. Hiçbir sağlık kuruluşuna başvurmayan R.Y'nin 4 gün sonra ateşi yükseldi.

R.Y, Tosya Devlet Hastanesindeki kontrollerin ardından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesine sevk edildi.

Daha sonra Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan hasta, müdahaleye rağmen dün gece hayatını kaybetti.

SAKARYA'DA KKKA ŞÜPHESİ

Sakarya'da yüksek ateş ve kene ısırması şikayetiyle hastaneye başvuran kişi, gözetim altına alındı.

Geyve'de birkaç gün önce hastaneye giden S.A. (60) yüksek ateşi olması ve kendisini kenenin ısırdığını belirtti. Hastane yetkilileri, bunun üzerine S.A'yı KKKA hastalığı şüphesiyle gözetim altına alındı.

Hastalık belirtileri gösteren S.A, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Hastanın, intaniye servisinde gözetim altında tutulduğu.

S.A'dan alınan kan örneklerinin incelenmek üzere laboratuvara gönderildiği ve tahlil sonuçlarının birkaç gün içinde belirleneceği kaydedildi.

KÜÇÜK KIZIN ÖLÜMÜNDE KENE ŞÜPHESİ

Şanlıurfa'da tedavi için getirildiği hastanede duran kalbine masaj yapılmak istenirken koltuk altında kene görülen 1.5 yaşındaki kızın cesedi otopsi için Adana'ya gönderildi.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı Kurudere köyünün Hori mezrasında yaşayan 1.5 yaşındaki Ş.A., önceki gün annesi Zekiye A. ile birlikte anneannesinin yaşadığı Kardeşler köyüne gitti. Akşam saatlerinde rahatsızlanan 1.5 yaşındaki kız, Akçakale Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Küçük kız burada yapılan müdahalenin ardından taburcu edilerek evine gönderildi.

Ş.A., dün gece aniden tekrar fenalaşınca tekrar Akçakale Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Şuuru kapalı olan küçük kızın ateşinin düşürülmesi için Akçakale Devlet Hastanesi doktorları Şanlıurfa'dan yardım istedi. Şanlıurfalı doktorların talebi üzerine küçük kız daha sonra Şanlıurfa Çocuk Şanlıurfa'ya sevk edildi.

Ambulansla Akçakale'den Şanlıurfa'ya getirilirken yolda kalbi duran küçük kıza Çocuk Hastanesi Acil Servisi'nde doktorlar tarafından kalp masajı yapılmaya başlandı. Bu sırada elbiseleri çıkartılan Ş.A.'nın koltuk altında bir kene görüldü. Acil Servis'te yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan küçük kızın cesedi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Hasan Demir, Akçakale Devlet Hastanesi'ne getirildiğinde bilinci kapalı olan küçük kızın burada yapılan müdahalenin ardından Şanlıurfa'ya sevk edildiğini belirtti. Demir, "Şanlıurfa'ya gelirken yolda kalbi duran Ş.A., Çocuk Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Hastanede kalp masajı yapılırken elbisesi çıkartıldığında Ş.A.'nın koltuk altında kene görülmüş. Kene ısırmasından şüphelendiğimiz küçük kızın cesedini keneyle birlikte otopsi için Adana Adli Tıp
Kurumu'na gönderdik. Ölüm nedeni burada yapılacak otopsi ile netlik kazanacak" dedi.

Öte yandan, küçük kızın babası olayla ilgili bir açıklama yapmak istemediğini söyledi. Baba Cemil A., kızının cesedinin otopsi için Adana'da olduğunu ve kendilerinin de bu konu hakkında fazla bilgisi olmadığını belirtti.