Tabutta sebze yetiştiriyor

Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki bir vatandaş, bahçeye dönüştürdüğü evinin önündeki kaldırımda ve toprakla doldurduğu 2 tabutta sebze yetiştiriyor.

Perşembe 18.06.2009 14:31
ABONE OL
Şarkışla ilçesi Yukarı Mahalle Sedef Sokak'ta tek katlı ahşap evde yaşayan evli, 3 çocuk babası Ali Peker (67), evinin önündeki kaldırımda ve karşıdaki harabe görünümlü bir evin çevresinde sebze yetiştiriyor.

Evinin önündeki kaldırıma patates eken Peker, harabe görünümündeki evin çevresinde de içerisini toprakla doldurduğu tabut, boş teneke kutusu, plastik kova gibi malzemelerde domates, patates gibi ürünleri yetiştirmeye çalışıyor. Peker'in özellikle kullanılmayan 2 tabutta sebze yetiştirmeye çalışması görenlerin dikkatini çekerken, bazı vatandaşları da ürkütüyor.

Ali Peker, hiçbir iş yapmadığını, çocuklarının da kendisine sahip çıkmadığını, bu nedenle geçimini sağlamakta güçlük çektiğini söyledi. Peker, ''Nasrettin Hoca göle yoğurt mayalamış, tutturamamış. Ben cami avlusundan aldığım atıl tabutları evimin önüne getirip içini toprakla doldurduktan sonra, kışlık yiyeceğimiz olan patates tohumlarını ektim, işte bakın hocanın mayası tutmadı, benim ektiğim fideler, tohumlar tuttu'' dedi.

Peker, evinin bahçesi olmadığı için kaldırımı bahçeye dönüştürdüğünü belirtti. Bu arada, Peker'in evinin önündeki kaldırımı bahçeye dönüştürmesi ve karşıdaki harabe görünümündeki evin çevresini teneke, tabut, kova gibi malzemelerle doldurması mahalle sakinlerinin tepkisine de neden oluyor.

Mahallede yaşayan vatandaşlarca belediyeye şikayet edilen Ali Peker, zabıta ekipleri tarafından yolun kenarında bulunan teneke kutular ve plastik kovalardaki bitkiler ile tabutları kaldırması konusunda uyarıldı.

Şarkışla Belediyesi Zabıta Amiri Ekrem Öztürk, harabe evin etrafının hem insan sağlığı açısından tehlikeli olduğunu hem de görünüm olarak çirkin durduğunu ifade etti. Mahalle halkının da bu durumdan şikayetçi olduğunu belirten Öztürk, harabe evin yıkılacağını, kaldırımda ekili sebzelerin kaldırılacağını, burayı yaşanabilir hale getireceklerini kaydetti.