Hafta sonu hava nasıl olacak? - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cuma 19.06.2009 07:47
Güncelleme: Cuma 19.06.2009 08:54
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin doğu kesimlerinde aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların, Rize, Artvin, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin kuzeybatısı ile güneydoğu kesimlerinde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette; Marmara, Kuzey Ege, Batı Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Rize, Artvin, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olması olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Lokal su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, yıldırım düşmesi, lokal dolu yağışı vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Mardin, Batman, Siirt, Hakkari, Van ve Şırnak çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşüklük, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağışlar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar, bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar; kuzey kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek. Rüzgar bölgenin batısında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Şırnak, Bingöl ve Hakkari) ile Erzincan çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Şırnak, Hakkari ve Van çevrelerinde toz taşınımı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu, öğle saatlerinden sonra doğusu parçalı bulutlu, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar bölge genelinde kuzey ve doğu yönlerden kuvvetli olarak esecek. Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinde toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...