İşçiye sahte rapor yazıp devleti soydular

Adana'da ücretsiz izne çıkarılan fabrika işçilerine 100 lira karşılığında 15 günlük rapor vererek devleti zarara uğrattıkları belirlenen 8 kişilik çete çökertildi

Cuma 20.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009
ABONE OL
Adana'da 3 doktor ve 5 işçiden oluşan çetenin, hazırladıkları sağlık raporlarıyla devleti yüz binlerce lira dolandırdığı ortaya çıktı. Çeteyi ve çalışma sistemini ortaya çıkaran süreç, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) aynı kişilerin birden fazla şekilde rapor sunarak, para aldığının belirlenmesi üzerine başladı. Kurum müfettişlerinin tespitiyle harekete geçen ekipler, fabrika işçileri Eylem B., Muzaffer B., Mustafa Y., Ayhan İ. ve Mehmet M.'nin ücretsiz izne çıkarıldıktan sonra 15'er günlük doktor raporları temin ederek çalışmadıkları bu süre içinde devletten para aldığını saptadı. Raporların Çukurova Devlet Hastanesi'nde görevli doktorlar Mehmet Ç. ve İsmail Ü. ile Numune Hastanesi'nde görevli Melik S.'nin imzalarının bulunduğu belirlendi. Tespitler üzerine, önceki gün, eş zamanlı olarak doktorların çalıştığı hastaneler ile işçilerin evlerine baskın düzenledi. Zanlılar gözaltına alınırken, işçilerinin evlerinde yapılan aramalarda, aynı doktorlar tarafından hazırlanmış çok sayıda rapor bulundu. Soruşturmayı derinleştiren ekipler, çetenin çalışma sistemini de ortaya çıkardı.

467 BİN LİRALIK VURGUN

Buna göre, çalıştıkları fabrikalardan ücretsiz izne çıkarılan işçiler, çete üyesi doktorlara giderek herhangi bir sağlık sorunları olmamasına rağmen 15 günlük rapor alıyordu. Bu raporları SGK'ya gönderen işçiler, raporlu oldukları her gün için devletten 30 TL, doktorlar ise her rapor için işçilerden 100 TL alıyordu. Şebekenin bu yolla devletten yaklaşık 467 bin TL haksız para aldığı belirlendi.