Foça ucuz atlattı

İzmir'in Foça ilçesi cehenneme döndü. 500 hektarlık alanda etkili olan yangında iki katlı bir yazlık yanarken, 550 yazlık konut boşaltıldı. Yangın akşam saatlerinde kontrol altına alındı

Salı 23.06.2009
Güncelleme: Salı 23.06.2009
ABONE OL
Yılın ilk büyük orman yangını, İzmir'in Foça ilçesindeki Bağarası mahallesi ile Kozbeyli köyü arasındaki 7. Jandarma Er Eğitim Tugayı'nın eğitim alanında saat 10.30 sıralarında başladı. Rüzgâr nedeniyle alevler bir anda kontrolden çıktı, ormana yöneldi. Yangın rüzgârın şiddetini artırması ve yön değiştirmesiyle birlikte hızla Foça'ya doğru yöneldi. Yangına 33 arozöz, 5 Türk Kuşu uçağı, 2 amfibik uçak, 4 helikopter, 20'ye yakın dozer, 25 yer ekibi ve asker müdahale etti. 500 hektarlık çam ormanları, zeytinlik, makilik ve otluk alanda etkili olan yangında iki katlı bir yazlık da yandı. Aliağa-Foça yolu trafiğe kapatıldı, elektrikler kesildi. İlçede çoğu yazlık 550 konut boşaltıldı. Yaklaşık 12 saat sonra ilçenin kesilen elektriği yeniden verildi. Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait Şaphane Yangın Gözetleme Kulesi de yandı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi'nden yapılan açıklamada, yangının akşam saatlerinde kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Öte yandan Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Küçükköy beldesinde çıkan yangında, 15 dönüm kızılçam ve makilik alan yandı. İtfaiye ekipleri yangını tamamen söndürdü.