Narkotik köpeği iş başında

Şanlıurfa'da 10 milyon TL değerindeki eroin, narkotik polis köpeği Max'ın da katıldığı başarılı bir operasyonla ele geçirildi.

Salı 23.06.2009 17:04
ABONE OL
Ekipler, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden gelip Şanlıurfa üzerinden batı illerine ve Avrupa'ya eroin götürüleceği yönündeki ihbar üzerine harekete geçti.

Van Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan operasyonun düğmesine basan polis, Seyfettin A.'nın kullandığı 33 AEF 88 plakalı kamyoneti Mardin yolu üzerindeki uygulama noktasında durdurdu. Narkotik polis köpeği Max'ın yardımıyla yapılan aramada kamyonetin kasasındaki alt kısmında yaptırılan özel bölmelerde 75 kilo 245 gram eroin ele geçirildi. Paketler halinde hazırlanan eroinler bölmelerden tek tek çıkartıldı.

Seyfettin A.'nın ise daha önceden 'Uyuşturucu ticareti yapmaktan dolayı' sabıkasının bulunduğu kaydedildi. Öte yandan eroinin yakalanmasında büyük rol oynayan narkotik polisi Max, gazetecilere kısa bir gösteri sunarken, eroinin ele geçirildiği kamyonetteki özel bölmeler de basına tanıtıldı.

Operasyon hakkında bilgi veren Şanlıurfa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Şuayip Ünal, ele geçirilen uyuşturucunun şimdiye kadar en büyük eroin vurgunu olduğunu söyledi.

Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, diğer illerle koordineli gerçekleştirilen operasyonda, yüklü miktarda uyuşturucunun batı illerine sevk edilmesini engellediklerini ifade ederek, uyuşturucu tacirlerine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da izin vermeyeceklerini kaydetti. Durmuşlar, "Amacımız uyuşturucu madde ile mücadele etmek insanlara zarar verecek her türlü malzemeyi tespit etmek, yakalamak ve zararları önlemektir. Vatandaşların huzur ve güvenini sağlamaktır." dedi.

Van bölgesinden gelen eroinin İstanbul'a gönderildiğini belirten Durmuşlar, piyasa değerinin illere göre değişen eroinin 10 milyon TL değerinde olduğunu ifade etti.

Yurt içinde piyasa değeri kilosu 10 bin Euro olan eroinin yurt dışında 50 bin Euro'ya kadar fiyat verildiği belirtildi. Gözaltına alınan Seyfettin A.'nın üzerinde yapılan aramada ise başka kişinin adına düzenlenmiş sahte sürücü belgesi ele geçirildi.

Zanlı, ifadesinin ardından, 'Ticaret amacıyla eroin maddesi bulundurmak ve nakletmek, resmi belgede sahtecilik' suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.