Kene bir can daha aldı

Çorum'un Alaca ilçesinde kene tarafından ısırılan bir kişi, KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi gördüğü Samsun'da hayatını kaybetti.

Salı 23.06.2009 12:20
Güncelleme: Salı 23.06.2009 16:32
ABONE OL
Alaca ilçesine bağlı Küçükhırka köyünden Hasan Y. (56), önceki gün KKKA hastalığı şüphesiyle Çorum Devlet Hastanesi İntaniye Servisi'ne getirildi.

Hayati tehlikesi bulunan Hasan Y, Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Kanaması, kusma ve yüksek ateşi tespit edilen şahıs, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nde tedavi altına alındı. Hasan Y, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayarak sabaha karşı yaşamını yitirdi.

Kene kurbanı vatandaşın cenazesi Alaca'nın Küçükhırka köyüne getirilerek sağlık görevlilerinin gözetiminde toprağa verildi. Hasan Y.'nin ölümüyle Çorum'da sadece bu yıl keneden ölenlerin sayısı 4'e yükseldi.

TOKAT'TA KKKA ŞÜPHESİ

Tokat'ta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı şüphesiyle tedavi gören bir kişi, Sivas'a sevk edildi.

Tokat merkeze bağlı bir köyde oturan 79 yaşındaki H.Ş, bir süre önce vücuduna yapışan keneyi kendisi çıkarttıktan sonra rahatsızlandı.

Yüksek ateş ve kusma şikayetiyle 2 gün önce Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesine başvuran H.Ş, hastanenin intaniye servisinde tedavi altına alındı.

H.Ş, buradaki tedavinin ardından KKKA Hastalığı şüphesiyle ambulansla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

KKKA ŞÜPHESİYLE GÖZLEM ALTINDA

Kayseri'de vücudundaki böcek sandığı keneyi çıkartan şahıs, ateşlenince hastanede gözlem altına alındı.

Sarız ilçesi Ördekli köyünde vücuduna kene yapışan S.A., keneyi böcek sanarak çıkardı. Ardından ateşlenen S.A., Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldi. Buradaki muayyenin ardından gözlem altında tutulan S.A., İntaniye Servisi'ne yatırıldı. S.A.'dan alınan tahliller Ankara'ya gönderilirken, kene şüphesiyle hafta sonu 20'ye yakın kişinin hastaneye müracaat ettiği öğrenildi.

ESKİŞEHİR'DE KKKA ŞÜPHESİYLE TEDAVİ ALTINDA TUTULAN KÜÇÜK KIZIN HAYATİ TEHLİKESİNİN OLDUĞU BİLDİRİLDİ

Eskişehir'de, kulağına yapışan bir böceği kendi imkanlarıyla çıkardıktan sonra rahatsızlanan 9 yaşındaki ilköğretim öğrencisi kız, yüksek ateşi düşmeyip fenalaşınca ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedavi altında tutulan küçük kızın hayati tehlikesinin olduğu bildirildi.

Gazipaşa Mahallesi 33. Sokak'taki tek katlı evde yaşayan ilköğretim okulu öğrencisi N.Ö'nün kulağının içine 19 Haziranda bir böcek yapıştı. N.Ö, kendi imkanıyla çıkardığı böceği babası M.Ö'ye gösterdi ve pencereden dışarı attı.

At ve tavuk besleyen aile, böcek ısırmasından sonra ateşi yükselen küçük kızlarının rahatsızlığını önce önemsemedi. Aile, ateşinin düşmemesi, zaman zaman da kusmaya başlaması üzerine N.Ö'yü dün Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine götürdü.

Ailenin sağlık görevlilerine olayı anlatmasının üzerine N.Ö, KKKA hastalığı virüsü taşıdığı şüphesiyle hastanenin enfeksiyon bölümünde tedavi altına alındı. N.Ö'den alınan kan örnekleri de Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Kurulu'na gönderildi. Bir erkek kardeşi bulunan N.Ö'nün yüksek ateşinin düşürülemediği, hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi.

BEYPAZARI'NDA KENE UYARISI

Beypazarı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Salim Sarıyıldız, bölgede çok sayıda kene vakasına rastlandığını ifade ederek, vatandaşları uyardı.

Dr. Sarıyıldız, hastanelerine son dönemde çok sayıda ''kene vakası'' geldiğini söyledi. Sarıyıldız, ''Vatandaşımız, pikniğe ve bağa bahçeye giderken dikkatli olmalı. Vatandaş, kendisinde ya da çocuğunda keneye rastladığında hiç paniğe kapılmadan sağlık kuruluşuna gelmeli, kesinlikle kendileri keneyi çıkarmamalı'' uyarısı yaptı.

Başhekim Sarıyıldız, kene, sağlık kuruluşunda çıkarıldıktan sonra hastaların, hekimlerin önerilerine harfiyen uyması gerektiğini belirterek ''Sonraki 5 gün çok önemli, çok kritik. Her kene vakasında, hastalık var diyemiyoruz, ama belirli bir süre takip ediyoruz'' dedi.