Bilgisayar kullanan ve soba yakan öğretmen

Eğitim reformu kapsamında öğretmenler hem teknolojiyi hem de köy okulunda kendini yakmasın diye soba yakmayı öğreniyorlar

Salı 24.06.2009
ABONE OL
Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey, teknolojiyi kullanan, gelişim modellerini bilen, öğrenci ve veliyi gelişim modelleri karşısında harekete geçiren öğretmenlerin önümüzdeki eğitim yılında hazır olacağını açıkladı. Balıbey, soba yakmayan, bir enstrüman çalmasını bilmeyen ve bilgisayarı yeterli kullanamayan öğretmenlerin günümüzde başarılı olmasının mümkün olmadığını söyledi.

SOBA YAKAN ÖĞRETMEN

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerle ilgili "Eğitim Reformu Projesi"nin üç aşamadan oluştuğunu anlatan Balıbey, birinci aşamada müfredat değişikliğini, ikinci aşamada okulların modernize edilmesini ve üçüncü aşamada öğretmen yeterliğinin artırılmasını ele aldıklarını söyledi. Projenin hayata geçirilmesi için ilk aşamada Talim Terbiye Kurulu tarafından müfredat değişikliği yapıldığını ikinci aşamada ise bilgisayar ve internet altyapısının sağlanarak okulların modernizasyonunun gerçekleştirildiğini belirten Balıbey, üçüncü aşamada, öğretmende olması gereken bilgi, beceri ve tutum özellikleri kapsayan 31 alt yeterlilik, 233 performans göstergesi tespit edildiğini kaydetti. Çalışmaların 2010 yılında sona ereceğini ve dünya ile yarışacak eğitimciler yetiştirileceğini söyleyen Balıbey, geçmiş dönemdeki öğretmenlerin günün şartlarına göre kendini yetiştiren ve toplum tarafından saygı duyulan kişiler olduğunu kaydetti. Genç öğretmenlerin bu öğretmenlerin deneyimlerinden faydalanması için yeni düzenlemeler yaptıklarını anlatan Balıbey şunları söyledi: "Geçmiş yıllarda köylere tayin edilen öğretmenlerin soba yakarken yandıklarına şahit olduk. Şimdi öğretmenlerimizi bu tür tehlikelerden kurtarmak ve toplumun her kademesindeki yaşam şartlarını görmelerini sağlamak için köylerde staj yaptırıyoruz. Ayrıca her öğretmenin bir müzik aletini en iyi şekilde kullanmasına olanak sağlayan eğitim veriyoruz. Bu nedenle müzik dersini zorunlu ders haline getirdik. Öğretmen liselerinden eğitim fakültelerine giden öğrencilerimiz, öğretmenliğe hazırlıklı oluyor. Öğretmenlerin iki lisan bilmesi için kurslar açtık. Bütün bu çalışmaların tek hedefi 600 bin kişilik eğitim ordusunun bilgi ve becerilerini artırıp, öğretmenlerin toplumda bilgisi ve davranışlarıyla saygın yerini almasını sağlamaktır."