Vücudundan 18 kene çıkarıldı

Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde vücudunda 18 kene tespit edilen 3,5 yaşındaki çocuk tedavi altına alındı.

Perşembe 25.06.2009 11:09
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 17:38
ABONE OL
H.Y, sokak köpekleriyle oynayan 3,5 yaşındaki oğlu U.Y'nin karnında kene gördü. Hanönü Merkez Sağlık Ocağına götürülen çocuğun vücudunun çeşitli yerlerine yapışmış 11 kene, sağlık ekiplerince çıkarıldı.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Taşköprü Devlet Hastanesine gönderilmesine karar verilen çocuğun annesi, akşam banyo yaptırırken oğlunun çamaşırlarında 7 kene daha gördü.Ailesi tarafından hastaneye götürülen çocuk, tedavi edildikten sonra taburcu edildi.

Hastane yetkilileri, çocuğun durumunun iyi olduğunu, tetkiklerinin sürdüğünü, KKKA hastalığı tespit edilmediğini bildirdi. H.Y, oğlunun sokak köpekleriyle oynamayı çok sevdiğini belirterek, ''Oğlumun karnında kene gördüm. Hanönü Merkez Sağlık Ocağına götürdüğüm oğlumun vücudunun çeşitli yerlerinde 11 kene bulundu.

Akşam evde banyo yaptırırken annesi vücudunda ve elbiselerinde 7 kene daha buldu. Oğlum Taşköprü Devlet Hastanesine sevk edildi. Burada 3 günde bir test yapılıyor. Şu ana kadar herhangi bir hastalık bulunamadı'' dedi.

GİRESUN'DA KKKA HASTALIĞINDAN BİR KİŞİ ÖLDÜ

Giresun'un Alucra ilçesinde, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalanan kişi öldü.

İlçenin bir köyünde hayvanlarını otlatırken vücuduna yapışan keneyi kendisi çıkaran A.T. (75), bir süre sonra yüksek ateş şikayetiyle yakınları tarafından Alucra Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tahliller sonucunda KKKA hastalığına yakalandığı belirlenen A.T, Sivas Devlet Hastanesine sevk edildi. 6 gündür tedavi gören A.T, hayatını kaybetti.

TOKAT'TA KKKA HASTALIĞI ŞÜPHESİ

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Tokat'ta tedavi gören kişi Sivas'a sevk edildi.

Tokat'ın Erbaa ilçesinin bir köyünde yaşayan M.A. (56), vücuduna yapışan keneyi çıkardıktan sonra rahatsızlandı.

Yüksek ateş ve kusma şikayetiyle Erbaa Devlet Hastanesine başvuran M.A, buradaki müdahalenin ardından Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesine gönderildi.

M.A, acil servisteki tetkiklerden sonra, KKKA hastalığı şüphesiyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.