Dr. Öz'den iki ayda güzelleşme sırları

Ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, 2 ay içinde güzelleşmenin formülünü verdi. Prof. Dr. Öz, cilt ve saç ışıltısı için kremlerden daha etkili özel bir diyet reçetesi öneriyor

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Salı 30.06.2009
ABONE OL
Mehmet Öz bu yıl "Güzelliğin sırları" adlı kitabı ile Amerika'da yine büyük yankı uyandırdı. Kitap Türkçe olarak da yayınlandı. Öz bu kitabı yazarken dermatologlar, araştırmacılar, estetik uzmanları ve en önemlisi güzel yaşlanan pek çok insanla görüşmüş. Sırların çoğunun araştırmalara dayandığını ve büyük çaba gerekmediğini söylüyor Prof. Dr. Mehmet Öz. Ö, Türkiye'ye geldi ve Yeniköy'deki yalıda güzelliğin sırlarını açıkladı:

Sizce güzel kim?
Doğurgan kadın tipini atalarımız güzel saydı. Gerçekten de güzel gözüken insanların doğurganlık oranı yüksektir. Bel oyuğu olmayan kadınlarda hormonal sorunlar fazladır. O yüzden kadınlarda 90-60-90 çok sağlıklı bir ölçüdür. 90-70-90 olsa da fark etmez ama 90-90-90 ise işte o çok kötü. Erkeklerde atletik vücut güzeldir. Çünkü şişman erkeklerde kadınlık hormonu artar.

ERKEKLER SELÜLİTİ
Estetiğe nasıl bakıyorsunuz?

Estetiği pek tutmuyorum. Alnın kırışmasın diye ufak bir botoksa tamam ama üst üste estetik cerrahiye giden kadınlar hata yapıyor. Çünkü kadınların ve erkeklerin dikkat ettikleri şeyler bambaşkadır. Örnek olarak selülitlere kadınlar dikkat eder, erkekler fark etmez bile.

Şişman kadınlar çirkin midir?
Şişman bir insan gördüğüm zaman hayat kontrolünü kaybetmiş birini görüyorum. Daha sonra konuşunca belki fikrim değişir ama ilk izlenimim budur.

KREMLER KESEYE
Kozmetikler, kremler cilt ışıltısını sağlar mı?

Kozmetiğin çoğu hem vücut için hem kese için zararlı. Halbuki cilt bakımı çok kolaydır. Birincisi cilt temizliği için yumuşak bir sabun kullanın. Sabun gözlerinizi yakmasın, bebeklerin kullandığı sabunlar seçilebilir. Sabahları güneş uyandığınızda yaz, kış güneş koruyucu krem kullanın. SPF 30 faktör ve üstü olmasına özen gösterin. Akşam uyurken Retin olan bir krem seçin. Bunlar pahalı değil. Son olarak haftada bir bir kese ya da peeling ile yüzünüzü temizleyin. Ben de bunların hepsini yapıyorum ama sabun kullanmam. Sadece su ile yıkarım. Herkes toniği soruyor, çok araştırdım. Faydası olabilir ama yüzde 2 yüzde 3 çok düşük bir faydadır. O kadar paraya değmez.

Sizce güzellik gençlik mi, neden hep güzellik unsurları gençler?
Çünkü gençler hep güzeldir. Yaşlılar her zaman güzel değildir ama güzel olabilirler. Bence 50 yaşında birini gördüğüm zaman güzel bir 50 yaşındaki insan görmek istiyorum, 20 yaşındaymış gibi gözüken birini görmek istemem. 70 yaşında biri 40 gibi gözükürse orada yanlış bir şey var.

Sizin formüllerinizle bir insan ne kadar zamanda güzelleşir?
Beslenmesine dikkat ederse cilt ışıltısı iki ay içinde tamamlanır. İki ay içinde güzelleşebilir.