Kasayı boşaltan bahçıvan kaçtı

İşadamı Mehmet Tahir İpekçi'nin yalısında kasadaki eşyalar çalındı. Kendisine anahtar bırakılan Romanya uyruklu bahçıvan George K. ve kız kardeşi kayboldu

Pazartesi 30.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Eski Konya Milletvekili Lütfi Akdoğan'ın damadı, SETA Petrol Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tahir İpekçi, Bodrum tatilinden sonra cumartesi günü İstanbul Yeniköy'deki yalısına döndü. Evdeki dağınıklığı fark eden İpekçi, katları dolaşınca soyuldunu fark ederek polisi aradı. Polisler hırsızın, salondaki rafın bulunduğu yerden duvarı delerek çelik para kasasının bulunduğu yatak odasına geçtiğini belirledi. Alarmı iptal eden hırsızın çelik kasayı oksijen tüpüyle kestiği ve içindekileri alarak kaçtığı anlaşıldı.

DİPLOMALARI DA ALDI

Kasada 30 bin euro (yaklaşık 64 bin TL) değerindeki IWC marka saat, 2 adet Bvlgari, 1 adet Ebel, 1 adet Cartier, 1 adet Davis, 1 adet Fred, 1 adet Frank Müler, 1 adet Panerai, 2 adet Swatch saat, 6 bin TL para, 10 Cumhuriyet altını, 1 zincir, 1 alyans, 2 Cartier marka saat ile İpekçi ve eşi Sema İpekçi'nin yurtdışından alınmış üniversite diplomalarının bulunduğu bildirildi. İpekçi ve eşi, bir süre önce yanlarında çalışan Romanya uyruklu hizmetçinin eşi George K. ve kardeşi İra'dan şüphelendiklerini söyledi. İpekçi, Bodrum tatili öncesi bahçe işleri ve köpekle ilgilenmesi için dış kapı anahtarını George K.'ye teslim ettiğini, tatil dönüşü ise bu kişiye bir türlü ulaşamadığını anlattı. İpekçi, George K. ile kız kardeşinden şikâyetçi oldu.

ADI YOLSUZLUĞA KARIŞMIŞTI
Mehmet Tahir İpekçi'nin adı, 2000'li yılların başında kayınpederi Lütfi Akdoğan ile Irak'ın başkenti Bağdat'a ticaret yapmaya giden işadamları arasında yer alıyordu. İpekçi'nin sahip olduğu SETA İnşaat Petrol Ve Petrol Ürünleri Nakliyecilik İlaç San Tic A.Ş.'nin ismi bir süre sonra, BM tarafından Irak'ta uygulanan Gıda Karşılığı Petrol Programı çerçevesinde 1.8 milyar dolarlık yolsuzluk raporunda 138 Türk şirketi ile birlikte geçmişti.