Edirne'de etkili sağanak

Edirne'de etkili olan yağışta, çok sayıda ev ve iş yeri su altında kaldı.

648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası dolayıyla bu gece yapılması gereken etkinlikler ertelendi.

Kent merkezinde etkili olan yağışta, Binevler mevkii ve Barutluk Mahallesi'nde yaklaşık 15 ev su altında kaldı.

Barutluk Mahallesi'nde su baskınına uğrayan bir evde mahsur kalan 2'si çocuk 3 zihinsel özürlü, vatandaşların ihbarıyla olay yerine gelen itfaiye ve polis ekipleri tarafından kurtarıldı.

Evlerdeki sular itfaiye ve Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerince vidanjör yardımıyla boşaltıldı.
Yağmurla birlikte zaman zaman dolu yağdı, yol kenarlarındaki ağaçların dalları kırıldı.

Bu arada 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası dolayıyla Saraçlar Caddesi'ndeki Bulgaristanlı pop sanatçısı Boni'nin konseri ve Selimiye Cami Meydanı, İstasyon Mahallesi ve Araz Kafe'deki halk oyunları gösterileri ertelendi.

648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapılacağı Sarayiçi mevkiinde açılan stantlar yağıştan zarar gördü. Esnaf mallarını kurtarmak için yoğun çaba sarf etti. Sarayiçi'nde gövdelerinden kırılan bazı ağaç dalları park halindeki araçların üzerine düşerek zarar verdi.

Sarayiçi'ndeki asayişi sağlamak için kurulan polis çadırı ve çevirmecilerin bulundu iş yerleri zarar gördü.
Bu arada Edirne merkeze bağlı Karaağaç Mahallesi'ndeki elektrik trafosu henüz belirlenemeyen nedenle yanmaya başladı.

Mahalle Muhtarı Agah Korkan'ın haber vermesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına alarak, söndürdü.

Korkan, elektrik trafosunun zarar görmesi nedeniyle mahalleye elektrik enerjisi verilemediğini ve çok sayıda elektronik aletin de zarar gördüğünü iddia etti.

AA muhabirinin Edirne Meteoroloji Müdürlüğü'nden edindiği bilgiye göre, yarım saat etkili olan yağışta metre kareye 9,7 kilogram yağış düştü.

Yağışın gece 24.00'e kadar aralıklarla devam edeceğini belirten yetkililer, yarından itibaren 5 Temmuz Pazar gününe kadar Edirne'de yağış beklenmediğini bildirdi.

Hava sıcaklığının 33 derece olduğunu ifade eden yetkililer, sıcaklığın yarından itibaren 2 derece artacağını kaydetti.

BİZE ULAŞIN