'Halkın portakalı'

Altın Portakal'da, festivalin ismi ve heykelciğinden başlayarak pek çok şey değişiyor. Yeni yönetim, 'halkçı bir yaklaşım' doğrultusunda festivali yeniden yapılandırıyor. Düzenlemelerin bazıları tartışma yaratabilir

Türk sinemasının kalesi olarak nitelendirilen Antalya Film Festivali'nde yeni dönem resmen başladı. 2005'te köklü bir değişim geçiren, sinema dünyasında kaybettiği prestijini yeniden kazanan, Uluslararası Avrasya Film Festivali ve Film Market'le uluslararası sularda yüzmeye başlayan Altın Portakal'da, festivalin adından başlayarak birçok şey değişiyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın dün düzenlediği basın toplantısıyla festivali nasıl yeniden yapılandıracaklarını anlattı. Akaydın, Altın Portakal'ın gücünü ve coşkusunu halktan alan bir festival olacağını söyleyerek temelde 'halkçı' bir yaklaşım sergileyeceklerinin altını çizdi. Antalya Kültür Sanat Vakfı Genel Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar da ulusal sinemanın öne çıkarılacağını belirtti. Akaydın geçen yıl festivalin 21 milyon TL'ye düzenlendiğini söyledi ve harcamaları kalem kalem saydı. (Örnek vermek istersek, bütçenin 4.1 milyon TL'si konaklama, 5 milyon TL ulaşım, 1.275 bin TL TÜRSAK, 1.265 bin TL insan kaynağı, 923 bin TL kullanılmayan logo, 800 bin TL AKM cephesindeki giydirme) Akaydın ayrıca, "Bu yıl en fazla 9 milyon TL'lik bir bütçemiz olacak" dedi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın festivali desteklediğini sözlerine ekledi.

Ödüller azaldı para miktarı arttı
Ödül sisteminde köklü bir değişim olmasa da yine de bir takım rötüşlar kendini gösteriyor. Festivalde Ulusal Yarışmada verilen 19 ödül, 14'e düşürülecek. Laboratuvar, makyaj ve saç, özel efekt, kostüm tasarımı, ses tasarımı ve miksaj gibi teknik ödüller kaldırılıyor. Jüri, bu teknik dallardan birinde öne çıkan filme Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü verecek. Bu yıldan itibaren 50 bin TL para ödüllü İlk Film Ödülü verilmeye başlanacak. En İyi Film Ödülü yine 300 bin TL değerinde. Ama En İyi Yönetmen'e verilen 30 bin TL, 50 bin TL'ye, En İyi Müzik ile En İyi Senaryo ödülleri de 20 bin TL'den 30 bin TL'ye çıkarılacak. Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'nün içeriği değişmiyor. Bu ödül yine herhangi bir dalda genç bir yeteneğe verilecek.

Uluslararası Antalya Film Festivali'ndeki yenilikler
4 Uluslararası Avrasya Film Festivali ile Antalya Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Antalya Film Festivali adı altında birleştirilecek. Ama ulusal yarışmanın yanı sıra uluslararası bir yarışma düzenlenecek. Festival 10 - 17 Ekim arası düzenlenecek. 4 Altın Portakal heykelciği değişecek. Elinde portakal tutan kadın, nam-ı diğer Venüs heykeli tekrar Altın Portakal heykeli olacak. 4 Film Market kaldırılacak. 4 Bu yıldan itibaren festivalde bir tema belirlenecek. İlk yılın teması Sinema ve Müzik olacak. 4 Türk Sineması Bilgi Merkezi kurulacak. 4 Akdeniz Üniversitesi öğrencileri Antalya'daki mahallelerde film çekecek. 4 Öğrencilerin mahallelerde çekecekleri filmin oyuncuları, ilgili mahallede oturan sakinler olacak. 4 Kentin toplam 46 noktasına açıkhava sineması kurulacak. Film gösterimi yapılacak ve oyuncu ve yönetmenlerin katılacağı söyleşiler ve sohbetler düzenlenecek. 4 Festival korteji eski yıllarda olduğu gibi öğleden sonra yapılacak. 4 Jüri oluşturma sistemi değişmeyecek.

BİZE ULAŞIN