Kız öğrenciye pantolon

"Öğrenci Kıyafetlerini Değerlendirme Çalıştayı" raporunda kız öğrencilerin pantolon giyebilmesi önerildi. Bakanlık kabul ederse uygulama önümüzdeki yıl başlayacak

Öğrencilerin zorunlu kıyafetlerinin masaya yatırıldığı çalıştaydan ilginç bir öneri çıktı: "Kız öğrenciler pantolon ya da pantolon etek giyebilsin." Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulacak raporlar üzerinde verilecek karara göre uygulamanın 2010-2011 eğitim-öğretim yılında başlatılması öngörülüyor. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun önceki gün açılışına katıldığı "Öğrenci Kıyafetlerini Değerlendirme Çalıştayı" dün sona erdi. Çalıştayda, kılık kıyafet ile ilgili "Ekonomik", "Sosyo kültürel" ve "Fiziksel gelişim ve eğitim boyutu" gibi konuları MEB bürokratları, sendika temsilcileri, veliler, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerden oluşan komisyonlar tartıştı. Çarpıcı önerilerin bulunduğu "Fiziksel gelişim" komisyonu raporunda şunlar yer aldı:
Ana sınıfındaki öğrencilerin kıyafetleri serbest, fiziksel gelişimlerine uygun, rahat hareket etmelerini sağlayıcı olmalı.
Kıyafetler herhangi bir dini ideolojik ve etnik sembol ve renk içermemelidir.
Öğrencilerceseçilen renkle uyumlu olmak koşuluyla aynı okulda farklı kıyafetler giyilebilmeli.
Kız öğrenciler pantolon, pantolon etek giyebilmelidir. Etekler kadife, kanvas vb. kullanımı rahat ve sağlıklı, ütüsü kolay bozulmayan kumaşlardan seçilebilir.
Kas gelişimlerini henüz tamamlamamış olan ilköğretim 1-3 sınıf öğrencilerinin kıyafetlerinde düğme, çıtçıt, fermuar gibi ayrıntılara yer verilmemeli, pantolonlar lastikli veya büyük düğmeli olmalıdır.

"SIK KIYAFET DEĞİŞMESİN"
Okul kıyafetlerini "ekonomik boyut" açısından değerlendiren komisyon ise raporunda "okullarda sık sık kıyafet değişikliğine gidilerek velilere ekonomik bir yük getirildiği" belirtirken, "Kıyafetler, velilerin ve öğrencilerin çok rahatlıkla her yerde bulabilecekleri kıyafetler olmalıdır. 1-3. veya 1-5. sınıflar için serbest kıyafet uygulanmasına gidilmesi düşünülebilir" önerileri yer aldı.
BİZE ULAŞIN