Atatürk'ün silueti görünmeye başladı

Ardahan'ın Damal ilçesinde Karadağ sırtlarına her yıl yansıyan Atatürk silueti bu yıl da görünmeye başladı.

Damal ilçesine bağlı Yukarı Gündeş köyü Karadağ sırtlarına her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında 17.55-18.10 saatlerinde izlenebilen Atatürk siluetini görmek için ilçeye çok sayıda vatandaş geldi.

Doğa mucizesi karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen vatandaşlar, hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmiyor. Siluetin izlenmesi için her yıl Damal Belediyesi tarafından düzenlenen Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde 13. Damal Şenlikleri ise 5 Temmuzda yapılacak.

Atatürk'ün siluetinin izlenmesi ile birlikte halk oyunları topluluğu gösterileri, konserlerin yer aldığı şenlik etkinlikleri kapsamında ayrıca ''Atatürk ve Doğa'' konulu konferans düzenlenecek.

Süleyman Demirel İlköğretim Okulu'nda verilecek konferansa, Kafkas ve Ardahan üniversitelerinden öğretim üyeleri katılacak.

SİLUETİN İLK ORTAYA ÇIKIŞI

Atatürk silueti, ilk defa 1954 yılında Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından görüldü. Siluetin, 1975 yılında Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığına gönderildi. Kumru, 1988 yılında bu fotoğrafıyla bir gazetenin düzenlediği amatör fotoğrafçılık dalında birincilik ödülü elde etti.

Damal ilçesinde 1995'den itibaren temmuz ayı içinde Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri düzenleniyor.

BİZE ULAŞIN