Bulunan kayıp kızlar ailelerine kavuştu

İstanbul'da bir haftadır kayıp olan ve İzmir'de tesadüfen bulunan Büşra ve Cansu ailelerine teslim edildi. İki arkadaş "Tatile geldik, pişmanız" dedi

İstanbul Bağcılar Evren mahallesindeki evlerinden 24 Haziran'da ayrılan ilköğretim 8'inci sınıf öğrencisi Büşra Ertev (13) ve 14 yaşındaki arkadaşı Cansu Bal, sırra kadem bastı. Her yerde aranan çocuklar, önceki gün İzmir Buca'da ortaya çıktı. Şüphe üzerine el ele gezen iki kafadarı durduran polisler, böylece ailelerini perişan eden kayıplara ulaştı. Polis merkezinde karınları doyurulan çocuklar, önce Adli Tıp Kurumu'na ardından da Gaziemir Çocuk Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. İfadelerine başvurulan çocuklar, evden ayrıldıktan sonra iki ayrı arkadaşlarının evinde 3 gece geçirdiklerini daha sonra da 1 yıl önce internet aracılığıyla tanıştıkları üniversite öğrencisi G.T.'nin (19) Manisa Akhisar'daki evine gittiklerini söyledi.

'YAKINDA ARAYACAKTIK'
Tanınma korkusu yaşadıkları için İzmir'e geçmeye karar verdiklerini belirten arkadaşlar, "Çok sıkılmıştık, para biriktirip tatile çıktık. Bize yardımcı olan kişilerden bir kötülük görmedik" dedi. Müjdeli haberi alan aileler ise dün soluğu İzmir'de aldı. Anne ve babalarının sarılarak hasret gideren Büşra, "Tatil yapmak için kimseye haber vermeden yola çıktık. Bir delilik yaptık ve yaptıklarımızdan pişmanız. Ailelerimizden özür dileriz. Annelerimizi televizyonda görünce çok üzüldük. Yakalanmasaydık arayıp haber verecektik. Bir daha böyle bir şey yapmayız", Cansu ise, "Kötü bir şey yapmadık, tatile geldik. Bir daha aynı hatayı tekrarlamayacağım" diye konuştu.

'EĞLENCE İÇİN ÇAĞIRDIK'
Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği görevlileri, kızlarla birlikte yakalanan 19 yaşındaki G.T. (19) ve M.A.E. (19) ile evinde kaldıkları Ö.Ç'nin (17) ifadelerini aldı. Gençler, "Kızlarla 1.5 sene önce internette tanıştık. Eğlence olsun diye çağırdık. Kimseyi kaçırmadık" dedikleri öğrenildi.

'BİZ BASKI YAPMADIK'
Kızı Büşra'ya kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Ayşe Ertev polise teşekkür ederek, "Elimde fotoğrafla kaldırımlarda yattım. İki aile perişan olduk. Şimdi çok sevinçliyiz. Sağlıklarının yerinde olduğunu öğrenince daha da mutlu olduk. Geri dönmekten korktukları için baskı altında olduklarını söylemişler. Kızlarımıza baskı yapmadık. Kızlarımızı alıkoyan ve bunlara yataklık edenlerden şikâyetçiyiz" dedi. Ertev, kızlarla birlikte gezerken gözaltına alınan gençlerin 1 yıl önce İstanbul'a geldigini ve onları polise şikâyet ettiklerini bildirdi.

BİZE ULAŞIN