Köpek gezdirme yasağına tepki

Karantina uygulanan Ordu'da köpek gezdirenlere ceza kesilmesi isyan ettirdi. Hayvan pazarında denetim yapılmadığı öne sürüldü

Ordu'da 13 Mart'ta kuduz bir köpeğin 3 kişiyi ısırmasının ardından kentte 6 ay boyunca karantina uygulaması başlatıldı. 2 ay içinde sokakta köpek gezdiren 13 kişiye toplam 14 bin TL ceza kesildi. Ancak hayvanseverler uygulamanın sadece veteriner kontrolleri ve aşıları tam olan ev hayvanlarını kapsadığını, kentteki canlı hayvan pazarının açık olduğunu iddia ediyor. Olayda art niyet olduğunu düşünen hayvanseverler şöyle konuşuyor: "Gerçekte karantinayla ilgili bir çalışma yok. Şehirde canlı hayvan pazarı faaliyetine devam ediyor. Kente hayvan giriş çıkışları denetlenmiyor. Yasak sadece ev hayvanlarını kapsıyor. Diğerleri serbest."

'HAYVAN GİRİŞİ YASAK'
Ordu Tarım İl Müdürü Sadi Sadıkoğlu kuduz karantinasını tam olarak uyguladıklarını, kente hayvan giriş çıkışının yasaklandığını belirterek, şunları söyledi: "İl Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu tarafından 13 Mart'tan itibaren 6 ay sokaklarda köpek gezdirmek yasaklandı. Yasağa uymayan 13 kişiye de toplam 14 bin lira ceza kesildi. Şu ana kadar kuduz vakası sadece köpek ve kedilerde görüldü. Ancak başka hayvanlarda da görülme ihtimaline karşılık, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların şehir içine giriş ve çıkışları yasak" dedi. Sadıkoğlu, "Belediye karantina ile ilgili olarak görevini yapmadığı için devreye biz giriyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN