Skandal: Yaralı ölenle karıştırıldı

Bir kazada Yasemin Çoban öldü, Rabia E. yaralandı. Ancak yanlış teşhisle ayrı ailelere verildiler. Yüzü tanınmayacak hale gelen Rabia düzelince iş ortaya çıktı. Ancak Çoban ailesi "O bizim kızımız" diyor

Kazada öldü diye kayda geçirilen genç kız ile aynı kazada ölen arkadaşının karıştırılması büyük bir skandala yol açtı. İzmir'de geçen ayın 23'ünde meydana gelen kazada, tarım işçilerini taşıyan kamyonet, Ödemiş ilçesinden Kiraz ilçesine giderken yoldan çıkarak devrildi. Kamyonet kasasındaki işçiler tarlaya savrulurken, aracın altında kalan Fatih Akar (17) ile 9. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Yasemin Çoban öldü. İçlerinde Rabia E'nin de bulunduğu 36 kişi yaralandı. Yaralılar ve yaşamını yitirenlerin cenazeleri, yakındaki Ödemiş Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Durumu ağır olan Rabia E. de, ambulans helikopterle İzmir Yeşilyurt'taki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak bu sırada yapılan büyük bir hata sonucu Rabia E., kayıtlara "ölü" olarak geçti. Yaşamını yitiren ve yüzünde de yaralar bulunan Yasemin Çoban'ın cesedi de "Rabia E." denilerek ailesine teslim edildi. Hatta kazayla ilgili gazetelerde çıkan haberlerde de, kazada Rabia E.'nin öldüğü belirtildi. Çoban ailesine de kızları Yasemin'in İzmir'e sevk edildiği söylendi. Aile de hemen İzmir Yeşilyurt'ta bulunan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne koştu.

"KIZINIZ DEĞİLİM"
Büyük acı yaşayan E. ailesi, cenaze hazırlıklarına başladı. Cenaze töreni sırasında ise ilginç bir tesadüf yaşandı. İlçedeki bir başka cenaze töreni nedeniyle, içinde Yasemin Çoban'ın olduğu, ancak Rabia E. sanılan cenaze aracı, farklı bir güzergâhtan geçirildi. Bu güzergâh takip edilirken, cenaze aracı Yasemin Çoban'ın evinin önünden de geçti. Birkaç gün sonra ise, Rabia E., yoğun bakımdan çıktı. Genç kız kendine geldiğinde Necdet ve İlkay Çoban başında bekliyordu. Rabia ısrarla, "Ben sizin kızınız değilim. Benim ismim Rabia" dese de Çoban çifti, "Kaza ve aldığı ilaçlar nedeniyle kızımızın yüzü şişmiş. Hafızası da yerinde değil. Bizi bile tanıyamıyor" diyerek, Rabia'nın söylediklerine inanmadı.

HASTANEYE GELDİ

Büyük karışıklık, Yasemin'in okul arkadaşı olan ve aynı kazada yaralanan Ali Tuna'nın ağabeyi Uğur Tuna tarafından ortaya çıkarıldı. Yasemin Çoban zannedilen Rabia'yı ziyarete giden Uğur Tuna, yatakta yatan başı sarılı genç kızı görünce şoke oldu. Rabia E., kendisini kızları sanan Çoban ailesini kast ederek, "Uğur beni bunlardan kurtar, beni kızları olmadığıma inandıramıyorum" dedi. Bunun üzerine Tuna, durumu hemen doktorlara haber verdi. Ardından da genç kızın Kiraz'daki ağabeyi Ümit E.'ye telefon etti. Tuna, kendisine inanmayan ağabey Ümit E'yi ikna etmek için cep telefonuyla çektiği Rabia'nın fotoğrafını da ağabeyine gönderdi. Kardeşinin fotoğrafını gören ağabey, durumu babası Metin E.'ye bildirdi. Baba, apar topar kardeşiyle birlikte İzmir'deki hastaneye polis nezaretinde odaya girdiğinde genç kız, "Babam" diye bağırdı.

BİZE ULAŞIN