Antalya ve Adana'da sıcaklar bunaltıyor

Sıcak hava ve yüksek nem nedeniyle Antalya ve Adana'da, çocuk ve yaşlılara uyarıda bulunuldu.

Hava sıcaklığının ortalama 31 derece olduğu Antalya'da nem oranı zaman zaman yüzde 80'lere ulaşıyor.

Antalya Meteoroloji Bölgesel Tahmin Merkezi'nden alınan bilgiye göre, Antalya'da maksimum sıcaklık 31 dereceyi gösterirken, gün boyu belirlenen nem oranı yüzde 50 ile 80 arasında değişiyor. Yetkililer, hava sıcaklığının iki gün 31-32 derecelerde seyredeceğini, daha sonra artacağını belirtirken, nem oranı konusunda tahmin yürütemeyeceklerini bildirdi.

Yüksek nem oranının sıcaklığın etkisini artırdığına işaret eden uzmanlar, çocuklar ve yaşlıları nemin yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Necati Dedeoğlu, her yaştan insanın nemden etkilenebileceğini ancak yaşlılar ve çocukların etkilenmelerinin daha yüksek olduğunu söyledi. Özellikle akciğer, astım, yüksek tansiyon, kronik bronşit ve kalp rahatsızlığı olanların nemin yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkmamalarını isteyen Dedeoğlu, mümkünse nem oranını düşürdüğü için klimalı ve vantilatörlü odalarda bulunmalarını önerdi.

Yüksek nem oranının sıcaklığı etkisini artırdığına işaret eden Dedeoğlu, nemin, ısı çarpması olaylarının daha sık görülmesine neden olduğunu vurguladı.

Sıcaklık ve nem yüksekliğinin gıdalarda mikroorganizma üremesini hızlandırdığına da dikkati çeken uzmanlar, gıdaların ıslak bırakılmadan, kuru bir şekilde buzdolabında saklanması uyarısında bulundu.

ADANA'DA SICAK HAVA VE NEM BUNALTIYOR

Yüksek nem oranı nedeniyle 38 derece olan hava sıcaklığının 45 derece hissedildiği Adana'da vatandaşlar park ve sulama kanallarına akın etti.

Yaklaşık 2 gündür Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da sıcaklık ve nem artmaya başladı. Atatürk Parkı'nda bulunan termometre sıcaklığı 38 derece gösterirken, nem oranını ise yüzde 48 gösterdi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Adana'da gölgede sıcaklık bugün 32 derece, nem oranı yüzde 49, hissedilen sıcaklık ise 40 derece. Ancak güneşte nem ile birlikte Adana'da hissedilen sıcaklık 45 dereceye kadar yükseliyor. Sıcak nedeniyle bunalan denize ya da yaylaya gidemeyen vatandaşlar ise parklara ya da DSİ'ye ait sulama kanallarına akın etti.

Atatürk Parkı'na gelen vatandaşlar ağaç gölgesinde uykuya daldı. Bazı vatandaşlar ise ağaç gölgesinde gazete okumayı tercih etti. Yaz tatilini geçirmek üzere İstanbul'dan Adana'ya gelen bir öğretmen Nurdan Kaya ise İstanbul'un da sıcak olduğunu ancak Adana'nın sıcağında yaşanılmayacağını belirterek, "Çocuklarımla birlikte tatile geldim ama hava çok sıcak. Bu havada bunalıyor insan. Genelde dışarıya çıkmamaya çalışıyoruz" dedi.

Emekli bir vatandaş ise maaşı yeteri kadar olmadığı için evde klima çalıştıramadığını bu nedenle parka geldiğini belirterek, "Ev çok sıcak. Sıcak ve nemli hava bunalttı. Bu nedenle parka gelip ağaç gölgesinde bekliyorum. Hava sıcakları 80 dereceye çıkacakmış. Ya öleceğiz ya da yanacağız bu sıcakta" diye konuştu. Sıcaktan bunalan çocuklar ise DSİ'ye ait sulama kanallarında serinlemeye çalıştı. Aileleri yün ve halı yıkayan çocuklar kanala girerek gün boyu serinledi. Çocuklar havuza gidecek paraları olmadığı için tehlikeli olmasına rağmen sulama kanallarında serinlediklerini söyleyerek, "Sıcak bunaltıyor. Bu nedenle buraya geliyoruz. Havuza gitmiyoruz. Çünkü hem paramız yok hem de zamanı çok kısıtlı. Bu nedenle burada yüzerek serinliyoruz" dedi.

Uzmanlar ise Adana'da hissedilen hava sıcaklığının 45 dereceye kadar çıkmasından dolayı özellikle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında vatandaşların dışarı çıkmaması, çıktıkları zamanda şemsiye ya da şapka ile çıkılması konusunda uyarıda bulundu. Meteoroloji Adana Bölge Müdürlüğü ise hava sıcaklığının neme bağlı olarak sürekli aratacağını bildirdi. Sıcaklık bugün 32, yarın 33, Perşembe günü ise 35 dereceye kadar çıkacak. Nem oranı ise bugün yüzde 49, yarın da ise nem yüzde 49, Perşembe günü yüzde 51, Cuma günü yüzde 52, Cumartesi günü ise nem yüzde 53'e çıkacak. Nemin artmasıyla birlikte hissedilen sıcaklıkta artacak.

BİZE ULAŞIN