Türkiye'de her yıl bin kişi boğularak ölüyor

Adana Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de her yıl ortalama bin kişi suda boğularak ölüyor. Sulama kanallarının şehir merkezinden geçtiği Adana'da alınan önlemler boğulma olaylarının önüne geçemiyor.

Çukurova'nın verimli topraklarını sulamak için Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılan 3 bin 325 kilometrelik sulama kanalları serinlemek isteyen çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor. Bunaltıcı sıcaklarda özelikle çocuklar serinlemek amacıyla DSİ'ye ait sulama kanallarına akın ediyor. Çocuklar yaklaşık 5 metre yükseklikteki köprülerden 2 metre derinliğindeki sulara ölüme meydan okurcasına korkusuzca atlıyor. Sulama kanalları sadece çocuklar için değil, araçlar içinde büyük tehlike oluşturuyor.

Sulama kanallarının bakım ve onarımı için yapılan çift yönlü yollar, şehir trafiğine açılınca kazalara davetiye çıkıyor. Yaşanan olayları 'üzücü' olarak nitelendiren DSİ yetkilileri, yaşanan boğulma olaylarına karşı önlemler alındığını, alınan önlemlere rağmen olumlu sonuçlar alınmadığını belirtiyor. Yetkililer, "Kanalın iki tarafına korkuluklar yapıyoruz. Bir hafta geçmeden çalınıyor. Uyarıcı levhalar yerinden sökülüp alınıyor. Her türlü önlemi almamıza rağmen insanların sulama kanallarında serinlemek amacıyla girişini engelleyemezsiniz" dedi.

Yaşanan boğulma olaylarının önüne geçmek için öngörülen "Sulama kanallarının üzerinin kapatılması" önerisi ise DSİ yetkilileri tarafından "imkansız" olarak nitelendiriliyor. Adana ve çevre illerde meydana gelen boğulma sonucu ölüm olaylarıyla ilgili Adana Adli Tıp Kurumu'nun yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de her yıl ortalama bin kişi sularda boğularak ölüyor.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arslan, Prof. Dr. Necmi Çekin, Doç. Dr. Ahmet Hilal ve Yrd. Doç. Dr. Hakan Kar'dan oluşan araştırma grubu, "Adana'da 1997-2006 Arası Suda Boğulma Olgularının İncelenmesi" adlı araştırmada, Adli Tıp Kurumu'na gelen ölü tutanakları incelendi. Çalışma sürecinde Adli Tıp Kurumu'na getirilen 8 bin 833 adli ölüm vakasından 511'ini sudan çıkartılan cesetlerin oluşturduğu sonucuna varıldı. Uzmanların araştırmalarına göre, ölümle sonuçlanan boğulma olaylarının yüzde 52.84'ü sulama
kanallarında meydana geldi.

Araştırmada, boğulma olaylarının temel nedeni olarak kent merkezinden geçen sulama kanaları gösterildi. Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Adana'da, her yıl onlarca çocuğun serinlemek uğruna girdikleri kanallarda boğulmalarını önlemek için "Çocuklar yüzme öğrensin, analar ağlamasın" sloganıyla açılan yüzme kurslarında, 6 yılda 81 bin kişiye yüzme öğretildi. Ancak yapılan bütün çalışmalar boğulma olaylarının önüne geçemezken uzmanlar, "Aile ve çocuklar yüzme konusunda bilinçlendirilmeli. Özellikle ekonomik durumu kötü olan vatandaşların yaşadığı kırsal bölgelerde havuzlar oluşturulmalı. İntihara olaylarına karşı sulama kanallarına tel örgüler çekilmeli" şeklinde önerilerde bulundu.

BİZE ULAŞIN