Klasikler marinaya demirliyor

Bodrum bu yaz da klasik müzikle coşacak. D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nin beşincisi, bu yıl Büyük Besteciler, Usta Yorumcular temasıyla 22-25 Temmuz arasında Bodrum'da gerçekleşecek. Festivalin tanıtım toplantısında konuşan Yücel Canyaran, bu yılki program oluşturulurken uluslararası düzeyde klasik müziğe emeği geçen büyük bestecilerin doğum ve ölüm yıldönümlerini dikkate aldıklarını, bu nedenle de Barok müziğe ağırlık verildiğini kaydetti.
Bu yıl Avrupa Festivaller Birliği'ne de kabul edilen festivalin açılış konserini piyanist Fazıl Say ve keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja birlikte sahne alarak verecek.
İkinci gün ise genç kuşak piyanistler arasında öne çıkan Hande Dalkılıç sahne alacak. Gece Konseri bölümünde de eleştirmenler tarafından "Çin'den gelen müzik meleği" olarak nitelendirilen ve henüz 23 yaşında olmasına rağmen Şangay Çin Orkestrası'nda baş virtüözlük unvanını kazanan Sun Huang, Çin kökenli Erhu adlı çalgıyla konser verecek.
Festivalin üçüncü gününde de, tüm müzisyenleri İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde de görev yapan İzmir Barok sahne alacak. Üçüncü günün gece konserinde ise, 'şefi olmayan orkestra' unvanıyla bilinen 57 yıllık topluluk Il Musici di Roma sahnede olacak.
Son günü dünyanın önemli şehirlerinde verdiği resitallerle dikkat çeken bir performans sergileyen ünlü piyanist Zeynep Üçbaşaran'ın sahne alacağı festivalin finalini ise, vals bestelerini seslendirecekleri konserle, Symphonieorchester der Volksoper Wien topluluğu gerçekleştirecek

BİZE ULAŞIN