Fransa'dan caydı kampta can verdi

Alınmadığı askeri kampa kaçak girmek isterken elektrik akımına kapılıp ölen gencin, AB projesiyle hak kazandığı geziden son anda vazgeçtiği ortaya çıktı

Çorlu Endüstri Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 2'nci sınıf öğrencisi Uçar, sınıfının en başarılı öğrencilerinden biriydi ve Fransa'ya gidecek öğrenciler arasında yer alıyordu. Ancak talihsiz genç, bilinmeyen bir nedenle kafileyle hareket etmeden birkaç gün önce Fransa'ya gitmek istemediğini bildirerek gruptan ayrıldı. Emrah Uçar'ın arkadaşları önceki gün Türkiye'ye dönüş yaptı. Çorlu'ya döndüklerinde üzücü olayı öğrenen arkadaşları, "Keşke bizimle gelseydi, şimdi hayatta olurdu" diyerek gözyaşı döktü.

'KURALLAR GEREĞİ'
Emrah Uçar'ın memleketi Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Elmalı Köyü'nde yas var. 1981 yılında ölen dedesi Şerif Uçar'ın ayak ucuna gömülen Emrah'ın ölümü ile ilgili amcaları Fikret ve Mustafa Uçar sorumluların cezalandırılmasını istedi. Amca Fikret Uçar "Gencecik bir insan, yok pahasına öldü. Bunun hesabı mutlaka sorulmalı" dedi. Diğer amca Mustafa Uçar ise "O elektrik kaçağı kimbilir ne zamandan beri vardı. Yeğenim ölmese bir başkası ölecekti. Böyle başıbozukluk olur mu?" diye konuştu. Emrah'ın ailesi, yakınları ve arkadaşlarında büyük üzüntü yaratan ölümünün ardından askeri kampın yetkilileri, kurallar gereği 18 yaşından küçük çocukların kampa yalnız alınmadığını belirtti. Yetkililer, Uçar'ın babasının uzman çavuş olduğu gerekçesiyle içeri sokulmadığı iddiasını da reddetti.

SORUŞTURMA AÇILDI

Genelkurmay Başkanlığı, elektrik çarpması sonucu hayatını kaybeden Emrah Uçar'la ilgili soruşturma emri verdi. Genelkurmay, meydana gelen olayla ilgili 5'inci Kolordu Komutanlığı ve Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın idari soruşturma başlattığını bildirdi. Genelkurmay, tel örgüde elektrik akımı olmadığını bildirdi.

BİZE ULAŞIN