Kasa Kralı'nın 5 yıllık özlemi

Çelik Kasa'nın sahibi işadamı Mehmet Eliaçık, Avusturyalı eski eşinin Viyana'ya kaçırdığı küçük kızı Helene'den 5 yıldır haber alamıyor

Alev Vakfı (Avusturya Liseliler Vakfı ve TÜGİAD kurucularından Çelik Kasa'nın sahibi Mehmet Eliaçık, Avusturyalı eski eşi Michelle tarafından gizlice Viyana'ya kaçırılan küçük kızı Helene'den 5 yıldır haber alamıyor. Türkiye'nin en önemli bankaları, holdingleri, kamu kuruluşlarıyla, Kaddafi, İlham Aliyev gibi liderler başta olmak üzere pek çok ülkeye sağlam çelik kasalar üretip satan firmanın sahibi Mehmet Eliaçık, "Dünya liderlerinin, sayısız bankanın, holdingin, binlerce zenginin parasını, kıymetli evrakını, mücevherlerini koruyan kasalar yaptım ama kendi kızımı koruyamadım" diye feryat ediyor.

OLAYLAR ZİNCİRİ

Dertli işadamı hazin hikâyesini şöyle anlatıyor: "Michaella'nın ilk eşi de Türk'tü. Ancak genç yaşta vefat etti. Bu arada biz bir grup işadamı arkadaş, özel okul açıyorduk. Türkiye'yi çok seven Michaella, bu okulda öğretim görevlisi olarak çalışacaktı. Tanıştıktan sonra bir yakınlaşmamız oldu. Çok iyi anlaşıyorduk ve kısa süre sonra evlendik. Ardından kızımız Helene doğdu. 3 yıl sonunda da her evde olan tartışmalar da meydana geldi. Bir gün eve geldiğimde eşim ve kızımın olmadığını gördüm. Sonunda kaçtıkları anlaşıldı."

BU NASIL KARAR?

Sosyetenin ünlü avukatı Çetin Yıldırımakın'a vekâlet vererek hukuk mücadelesi başlatan işadamı, Türk mahkemelerinden "Kızını yılda en az 1 tam ay kesintisiz, ayrıca bayramlarda ve özel günlerde görecektir. Baba yurdu olan Türkiye'nin kültürünü ve dilini öğrenebilmesi için küçük kız tatillerinin bir bölümünü Türkiye'de geçirmelidir" kararına rağmen, kaçtıkları günden bu yana kızından ne bir haber alabildi ne de yüzünü görüp, sesini işitebildi. Avusturya mahkemeleri ise Türk yargısının kararını hiçe sayıp yalan beyanları "Sakınca kaynağı" kabul etti.

ESKİ EŞİN SUÇLAMALARI...

Eski eşin beyanlarında Mehmet Eliaçık için şu suçlamalar yapılıyor:
O bir şeyhtir. Ben ve akrabalarım dâhil herkese elini öptürür.
Bedeni şiddet uygular. Beni ve kızımı sürekli döver.
Alkoliktir gece gündüz içer.
Türkiye'de insanların adresleri yoktur, aranan şahıslar asla bulunamaz. (Oysa Mehmet Bey, ALEV Vakfı kurucularından ve halen yönetim kurulu üyesi. Avusturya Büyükelçisi, eğitim bakanı ve konsoloslarla yakın dost ve sürekli görüşüyor.)

BİZE ULAŞIN