Sıcaklar Adana'yı "hayalet şehir" yaptı

Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Adana'da, bunaltıcı havadan kurtulmak isteyen vatandaşların yayla ve denizlere yönelmesi, kenti adeta ''hayalet şehre'' dönüştürdü.

En işlek cadde ve sokakların bile boşaldığı kentte, esnaf müşteri sıkıntısı yaşarken, yayla ve sahil esnafı ise durumdan memnun.

Hava sıcaklığının 40 dereceye kadar ulaştığı kentte, vatandaşların her yıl olduğu gibi bu yaz da yayla ve sahillere gitmesi kenti boşalttı.

Kış günlerine nazaran yoğunluğun yarı yarıya azaldığı kentte, işi gereği zorunlu olarak kalanlar ile kamu çalışanları dışında kimse kalmıyor. Özellikle sıcaklığın arttığı öğle saatlerinde cadde ve sokaklar boşalıyor.

Vatandaşların çoğunun Akçatekir, Bürücek, Kamışlı, Kızıldağ, Horzum gibi yüksek kesimlerdeki yaylalara yerleştiği bu aylarda, çoğu vatandaş da Karataş, Yumurtalık, Mersin ve İskenderun gibi sahil kentlerindeki yazlıklarına göç ediyor.

Zorunlu olarak kentte kalan az sayıdaki kişi ise gündüzleri klimalarla serinlemeye çalışırken, akşam saatlerinde de genellikle Seyhan Baraj Gölü çevresindeki tesisleri tercih ediyor.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kazım Barışık, yaptığı açıklamada, kentteki nüfus yoğunluğunun azalmasının en çok esnafı etkilediğini söyledi.

Esnafın her yıl aynı sorunu yaşadığını ancak bu yılki ekonomik sıkıntı nedeniyle daha zor durumda olduklarını belirten Barışık, ''Zaten sıkıntıda olan esnafın işleri yaz aylarıyla neredeyse durma noktasına geldi. Kent merkezindeki esnaf, dört gözle yaz tatilinin bitmesini bekliyor'' diye konuştu.

YAYLA VE SAHİL ESNAFI MUTLU
Bu arada, kış aylarına göre nüfus yoğunluğunun 2-3 katı artış gösterdiği sahil ve yaylalarda ise esnaf durumdan memnun.

Bu yoğunluğun en fazla yaşandığı yerlerden biri olan yaylaları ile ünlü Adana'ya 70 kilometrelik uzaklıktaki Pozantı ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Çay da sıcaktan bunalan vatandaşlara ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kış aylarında 4-5 bin olan ilçe nüfusunun yaz aylarında 15 bine çıktığını anımsatan Çay, ''Yayla nüfusları ise çok daha fazla özellikle Akçatekir yaylasında nüfus 100 bini aşıyor. Yoğunluğa en fazla sevinen ise esnaf. Kış aylarında çoğu zaman siftah yapamayan esnaf yazın taleplere yetişmekte zorlanıyor'' dedi.

BİZE ULAŞIN