Eğitim uçağında arıza

Türk Hava Kurumu'na (THK) ait T-67 tipi uçak, eğitim uçuşu sırasında henüz belirlenemeyen nedenle arıza yapınca Çubuk yakınlarındaki bir bölgeye zorunlu iniş yaptı.

Eğitim uçuşu için Etimesgut'taki Türkkuşu tesislerinden sabah saatlerinde havalanan uçak, kısa bir süre sonra belirlenemeyen bir nedenle arızalandı.

Bir eğitmen ve bir öğrencinin bulunduğu uçak, Çubuk ilçesinin güneyindeki bir bölgeye zorunlu iniş yaptı. Yetkililer, eğitmen ve öğrencinin durumlarının iyi olduğunu, iniş sırasında uçakta maddi hasar meydana geldiğini söylediler.

Bölgenin dağlık alan olması nedeniyle cep telefonuyla iletişiminin sağlıklı olarak yapılamadığını ifade eden yetkililer, ekiplerin bölgeye yönlendirildiğini kaydettiler.

HAVA KUVVETLERİNE AİT İKİ HELİKOPTER İLE SAĞLIK BAKANLIĞINA AİT BİR KARA AMBULANSI
BÖLGEYE YÖNLENDİRİLDİ


Türk Hava Kurumu'na (THK) ait T-67 tipi uçağın eğitim uçuşu yaparken zorunlu iniş yaptığı bölgeye iki askeri helikopter ve bir kara ambulansı gönderildi.

Eğitim uçuşu için Etimesgut'taki Türkkuşu tesislerinden sabah saatlerinde havalanan uçak, kısa bir süre sonra belirlenemeyen bir nedenle arızalandı. Bir eğitmen ve bir öğrencinin bulunduğu uçak, Hasanoğlan beldesinin 3 mil kuzeydoğusundaki ''Dedekaya'' tepesi yakınlarında zorunlu iniş yaptı. Cep telefonu ile ulaşılan eğitmen ile öğrencinin sağlık durumlarının iyi olduğu, ancak uçakta maddi hasar oluştuğu öğrenildi.

UÇAKTAKİ EĞİTMEN İLE ÖĞRENCİNİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Eğitim uçuşu yaparken zorunlu iniş yapan Türk Hava Kurumu'na (THK) ait eğitim uçağındaki eğitmen pilot ve öğrencinin kimlikleri belirlendi.

Saat 10.30'da Hasanoğlan beldesi yakınlarında zorunlu iniş yapan Türkkuşu'na ait T-67 tipindeki 2 kişilik eğitim uçağının iniş nedeni henüz öğrenilemedi. Kurtarıldıktan sonra GATA'ya gönderilen eğitmen pilotun Uğur Atak, öğrenci pilotun Kağan Başer olduğu bildirildi.

Kazayla ilgili inceleme yapmak üzere oluşturulan heyetin bölgeye sevk edildiği öğrenildi. Eğitim uçağının 29 Aralık 2009'a kadar uçuşa elverişli olduğu ve ELT cihazının da bulunduğu kaydedildi.

T-67 tipi eğitim uçağının zorunlu iniş yaptığı bölgeye Hava Kuvvetlerine ait iki helikopter ile Sağlık Bakanlığına ait bir kara ambulansının yönlendirildiği kaydedildi.

Öte yandan, eski Devlet Bakanlarından Kürşat Tüzmen, bir süre önce T-67 tipi uçakla eğitim uçuşu yapmıştı.

UÇAKTAKİ EĞİTMEN İLE ÖĞRENCİ HAVA KUVVETLERİNE AİT HELİKOPTER İLE GATA'YA GÖTÜRÜLDÜ

Eğitim uçuşu yaparken zorunlu iniş yapan Türk Hava Kurumuna (THK) ait T-67 tipi uçakta bulunan eğitmen ile öğrenci, Hava Kuvvetlerine ait helikopter ile Gülhane Askeri Tıp Akademisine götürüldü.

Eğitim uçuşu için Etimesgut'taki Türkkuşu tesislerinden sabah saatlerinde havalanan ve arıza nedeniyle Hasanoğlan beldesinin 3 mil kuzeydoğusundaki ''Dedekaya'' tepesi yakınlarında zorunlu iniş yapan uçağa ulaşıldı.

Hava Kuvvetlerine ait helikopter ile GATA'ya gönderilen eğitmen ile öğrencinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

BİZE ULAŞIN